Çokollatë e nxehtë me krem pana, kanellë dhe verë të kuqe

Çokollatë e nxehtë me krem pana

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo çokollatë e shijshme e nxehtë me krem mëkat dhe verë të kuqe është një kënaqësi. Pija e ngrohtë ka shije të mrekullueshme dhe ëmbëlson ditët e ftohta e të ftohta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Çokollatë e nxehtë me krem pana
Çokollatë e nxehtë me krem pana

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo çokollatë e shijshme e nxehtë me krem mëkat dhe verë të kuqe është një kënaqësi. Pija e ngrohtë ka shije të mrekullueshme dhe ëmbëlson ditët e ftohta e të ftohta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije Alkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 50-80 g çokollatë të zezë
 • 180 ml qumësht
 • ½ lugë kakao për pjekje
 • kanellë, sipas shijes
 • 50 g krem spërkatës
 • 20-30 ml verë të kuqe
 • kakao për pjekje, për spërkatje

Udhëzime

 1. Prisni përafërsisht çokollatën e zezë.
 2. Hidhni qumështin në një tenxhere dhe lëreni të vlojë.
 3. Shtoni çokollatën dhe lëreni të shkrihet duke e trazuar.
 4. Shtoni pluhur kakao dhe kanellë, nëse dëshironi, dhe përzieni mirë.
 5. Hidhni verën e kuqe
 6. Hidhni çokollatën e nxehtë në një filxhan qelqi.
 7. Përhapni kremin e rrahur mbi çokollatën e nxehtë.
 8. Pudrosni çokollatën e nxehtë me pluhur kakao dhe shijoni.

Vegla

 • thikë
 • tenxhere
 • lugë
 • kupë qelqi