Çokollatë e nxehtë me liker krem Baileys, qumësht dhe krem pana

Çokollatë e nxehtë me liker krem Baileys

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

me liker krem irlandez Baileys, i cili përbëhet nga uiski dhe krem, është pija e duhur kur jashtë është ftohtë. Pija aromatike dhe e ëmbël e këndshme ju ngroh nga brenda dhe është perfekte për një pasdite apo mbrëmje dembele.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Çokollatë e nxehtë me liker krem Baileys
Çokollatë e nxehtë me liker krem Baileys

Porcione: 1 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

me liker krem irlandez Baileys, i cili përbëhet nga uiski dhe krem, është pija e duhur kur jashtë është ftohtë. Pija aromatike dhe e ëmbël e këndshme ju ngroh nga brenda dhe është perfekte për një pasdite apo mbrëmje dembele.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije Alkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 250 ml qumësht
 • 2 lugë kakao pluhur, pa sheqer
 • 30 g çokollatë e zezë
 • 2 lugë liker krem Baileys
 • 1 lugë gjelle sheqer
 • krem pana, sipas shijes
 • çokollatë, e grirë, për shije

Udhëzime

 1. Çokollatën e zezë e ndajmë në copa.
 2. Ngrohni qumështin në një tenxhere të vogël për rreth 3 minuta duke e trazuar.
 3. Shtojeni çokollatën dhe kakaon në qumështin e nxehtë.
 4. Ngrohni për rreth 2 minuta, duke e përzier vazhdimisht, derisa çokollata është shkrirë .
 5. Haqeni tenxheren nga zjarri.
 6. Përziejini Baileys dhe sheqerin sipas shijes.
 7. Hidhni çokollatën e nxehtë në një filxhan qelqi.
 8. Rrahim kremin dhe sipër çokollatës së nxehtë me një sipër.
 9. Çokollatën e nxehtë, sipas shijes, me çokollatë të grirë e spërkasim dhe e shërbejmë menjëherë.

Vegla

 • kupa matëse
 • peshore kuzhine
 • lugë gjelle
 • tepsi
 • hisk
 • kupa qelqi