Copat e derrit të skuqura në salcë mjalti me hudhër

Copat e derrit të skuqura në salcë mjalti me hudhër

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Salca e mjaltit me hudhër, piper kajen dhe uthull molle i japin mishit të derrit një shije interesante dhe aromë të këndshme. Salca e skuqur në mjaltë mund të shërbehet me pure ose patate të skuqura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Copat e derrit të skuqura në salcë mjalti me hudhër
Copat e derrit të skuqura në salcë mjalti me hudhër

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Salca e mjaltit me hudhër, piper kajen dhe uthull molle i japin mishit të derrit një shije interesante dhe aromë të këndshme. Salca e skuqur në mjaltë mund të shërbehet me pure ose patate të skuqura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 3 Bërxolla derri, pa kocka
 • Kripë, për shije
 • Peper, për shije
 • 2 ½ lugë mjaltë
 • 2 lugë gjelle Ujë të ngrohtë
 • ½ lugë uthull molle
 • 2-3 majë piper kajenë
 • 1 lugë vaj
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 3 thelpinj hudhër

Udhëzime

 1. Kripë dhe piper të dyja anët e bërxollave të derrit.
 2. Përzieni mjaltin, ujin, uthullën, piperin kajen dhe ¹⁄4 lugë çaji kripë në një tas të vogël.
 3. Ngrohni paraprakisht një tigan në zjarr të fortë.
 4. Vaj dhe gjysma Shtoni gjalpin.
 5. Vendosni mishin dhe skuqeni nga secila anë, 3-4 minuta.
 6. I zhvendosni bërxollat nga njëra anë në tigan.
 7. Nga ana tjetër shkrini gjalpin e mbetur dhe hudhrën e grirë për 10 sekonda sauté.
 8. Përhapeni salcën e mjaltit mbi hudhrën.
 9. Gatuajini, duke i përzier herë pas here, derisa të trashet dhe të ketë ngjyrë qelibar.

Zu Schweinekoteletts passen und Erbsen sehr gut.

Vegla

 • tas
 • pan
 • turner
 • thikë
 • lugë përzierje