Copat e derrit të skuqura në salcë mjalti me hudhër

Copat e derrit të skuqura në salcë mjalti me hudhër

Salca e mjaltit me hudhër, piper kajen dhe uthull molle i japin mishit të derrit një shije interesante dhe aromë të këndshme. Salca e skuqur në mjaltë mund të shërbehet me pure ose patate të skuqura.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 3 Bërxolla derri, pa kocka
 • Kripë, për shije
 • Peper, për shije
 • 2 ½ lugë mjaltë
 • 2 lugë gjelle Ujë të ngrohtë
 • ½ lugë uthull molle
 • 2-3 majë piper kajenë
 • 1 lugë vaj
 • 2 lugë gjelle gjalpë
 • 3 thelpinj hudhër

Udhëzimet

 1. Kripë dhe piper të dyja anët e bërxollave të derrit.
 2. Përzieni mjaltin, ujin, uthullën, piperin kajen dhe ¹⁄4 lugë çaji kripë në një tas të vogël.
 3. Ngrohni paraprakisht një tigan në zjarr të fortë.
 4. Vaj dhe gjysma Shtoni gjalpin.
 5. Vendosni mishin dhe skuqeni nga secila anë, 3-4 minuta.
 6. I zhvendosni bërxollat nga njëra anë në tigan.
 7. Nga ana tjetër shkrini gjalpin e mbetur dhe hudhrën e grirë për 10 sekonda sauté.
 8. Përhapeni salcën e mjaltit mbi hudhrën.
 9. Gatuajini, duke i përzier herë pas here, derisa të trashet dhe të ketë ngjyrë qelibar.

Utils

 • tas
 • pan
 • turner
 • thikë
 • lugë përzierje

Këshilla

Zu Schweinekoteletts passen und Erbsen sehr gut.

Recetat e fundit