Copë arra me çokollatë, reçel luleshtrydhe dhe vanilje

Copë arra me çokollatë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kur ka një aromë Krishtlindjesh në ajër, më në fund është koha përsëri – koha për ! Ju mund të shijoni periudhën e para Krishtlindjeve me këtë delikatesë me çokollatë me arra.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Copë arra me çokollatë
Copë arra me çokollatë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kur ka një aromë Krishtlindjesh në ajër, më në fund është koha përsëri – koha për ! Ju mund të shijoni periudhën e para Krishtlindjeve me këtë delikatesë me çokollatë me arra.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë, tortë | Kuzhina: Receta spanjolle

Përbërës

Brumë

 • 130 g gjalpë
 • 2 vezë
 • 1 fq. Sheqer vanilje
 • 230 g miell
 • 70 g miell misri
 • 1 lugë pluhur pjekjeje

Mbushje

 • 100 g reçel luleshtrydhe
 • 200 g gjalpë, i zbutur
 • 170 g sheqer
 • 70 g ujë
 • 200 g lajthi, bluar
 • 200 gr bajame, te grira/ te grira
 • 20 gr bajame me flake
 • Leshje, çokollate e zeze

Udhëzime

Përgatitni brumin

 1. Trehim të gjithë përbërësit në një petë të shkurtër.
 2. Rrotulloni në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.

Përgatitni pjesën e sipërme

 1. Ngrohni reçelin dhe shpërndani mbi brumë.
 2. Gjalpë dhe sheqer në një tenxhere për rreth 3 minuta Lëreni të shkrijë.
 3. Shtoni arrat e bluara dhe ujin.
 4. Përziejini mirë dhe shpërndajeni mbi reçelin.
 5. Spërkateni me bajame të grira.
 6. Pjekim në furrë në 180 gradë për 30 minuta.
 7. Preni brumin e pjekur në trekëndësha.
 8. Kur të ftohet, dekoroni një ose dy cepa me krem çokollate.

Është mirë të përdorni vetëm gjalpë të ftohtë dhe vezë – në mënyrë që brumi të mos ngjitet! Këndet e arrave mund të bëhen edhe me arra, kikirikë ose arra makadamia!

Vegla

 • tas
 • përzierës dore me grep brumi
 • pemë
 • letër për pjekje
 • lugë
 • tenxhere
 • thikë