Cupcake delikate me çokollatë me krem dhe kakao – biskota të Krishtlindjeve

Cupcake delikate me çokollatë me krem dhe kakao - biskota të Krishtlindjeve

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Choco frymëzon mbi të gjitha me kremin e bukur dhe në të njëjtën kohë të shijshëm të Krishtlindjeve dhe duken super festive në një tryezë Krishtlindjesh. Brumi i kifleve me çokollatë dhe sipërfaqja kremoze e kremit shkojnë së bashku në mënyrë të përkryer dhe rezultojnë në një shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Cupcake delikate me çokollatë me krem dhe kakao - biskota të Krishtlindjeve
Cupcake delikate me çokollatë me krem dhe kakao - biskota të Krishtlindjeve

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Choco frymëzon mbi të gjitha me kremin e bukur dhe në të njëjtën kohë të shijshëm të Krishtlindjeve dhe duken super festive në një tryezë Krishtlindjesh. Brumi i kifleve me çokollatë dhe sipërfaqja kremoze e kremit shkojnë së bashku në mënyrë të përkryer dhe rezultojnë në një shije të mrekullueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Brumë

 • 150 g miell
 • 100 ml qumësht
 • 60 g salcë kosi
 • 50 g çokollatë e zezë
 • 100 g gjalpë
 • 3 lugë kakao për pjekje
 • 70 g sheqer
 • 1 f. pluhur për pjekje
 • 1 vezë

Frosting

 • 250 g mascarpone
 • 3 lugë kafeje pluhur të ftohtë
 • 2 f. sheqer vanilje
 • 200 ml krem pana
 • 1 f. Ngurtësues kremi
 • Sugar sprinkles

Udhëzime

Brumi për kifle

 1. Përziejini së bashku miellin, kakaon për pjekje, sheqerin dhe pluhurin për pjekje.
 2. Në një tenxhere vendosni copat e çokollatës së zezë me qumësht dhe gjalpë në zjarr të ulët, duke i trazuar herë pas here.
 3. Në një enë , rrihni së bashku salcën e thartë dhe vezën.
 4. Hidhni masën kremoze të çokollatës në përbërësit e thatë duke i përzier vazhdimisht.
 5. Shtoni salcën e thartë me vezën dhe e përpunoni gjithçka në një masë të njëtrajtshme.
 6. Brumin e përfunduar e shtrini në tepsi për kifle.
 7. Pjekim ne 180-200 grade per 20-25 minuta dhe e leme te ftohet

Per frosting

 1. Perziejme mascarpone me pluhur kafeje te thate te akullt dhe sheqer vanilje.
 2. Rrahim kremin e rrahur me ngurtesues kremi dhe shtojme ne masa e mascarpone.
 3. Përziejini gjithçka mirë.
 4. Përhapeni kremin mbi cupcakes me një qese tub.
 5. Dekoroni me spërkatje sheqeri etj. si të doni.
 6. Ftojini cupcakes derisa të jenë gati për t’u servirur.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • tepsi për kifle
 • çanta tubash