Cupcake me ganache me çokollatë për karamele për Halloween

Cupcake me ganache me çokollatë për karamele për Halloween

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Cupcakes të bëra nga brumë i njomë me aromë vanilje dhe të mbushura me ganache kremoze me çokollatë janë kek të vogla perfekte për karamele për Halloween. Të zbukuruara me dekor të Halloween-it, ato duken mjaft të mira për t’u ngrënë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Cupcake me ganache me çokollatë për karamele për Halloween
Cupcake me ganache me çokollatë për karamele për Halloween

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Cupcakes të bëra nga brumë i njomë me aromë vanilje dhe të mbushura me ganache kremoze me çokollatë janë kek të vogla perfekte për karamele për Halloween. Të zbukuruara me dekor të Halloween-it, ato duken mjaft të mira për t’u ngrënë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Muffins

 • 100 g gjalpë
 • 70 g sheqer
 • 1 fq. Sheqer vanilje
 • 2 vezë
 • 150 g miell
 • 1 lugë çaji pluhur për pjekje
 • ½ lugë çaji sodë buke
 • 1 majë kripë
 • 80 g kos

Mbushje ganache

 • 250 g çokollatë, e grirë hollë
 • 250 g krem

Udhëzime

 1. Pjekim kifle
 2. Nxehni furrën në 175°C në nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.
 3. Rreshtoni tavën e pjekjes së kifleve me gota letre.
 4. Në një tas rrihni gjalpin, sheqerin dhe sheqer vaniljen derisa të bëhen me gëzof.
 5. Shtoni vezët një nga një dhe përziejini mirë.
 6. Shtoni kosin dhe përzieni shkurt.
 7. Përzieni miellin me pluhurin për pjekje dhe sodën.
 8. Shtojeni masën e miellit në pjesë në masën e gjalpit dhe përzieni shkurtimisht me kujdes.
 9. Hidhni brumin në kallëpe.
 10. Kiflet i pjekim për 20-25 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 11. Lërini kiflet të ftohen plotësisht. tenxhere dhe hiqeni nga soba.
 12. Më pas shtoni çokollatën.
 13. Përzieni me kujdes me një rrahëse derisa të fitoni një masë me shkëlqim dhe të njëtrajtshme.
 14. Më pas lëreni kremin të ftohet në temperaturën e dhomës.
 15. Më pas mbuloni me ganache dhe vendosni në frigorifer për të paktën 30 minuta.
 16. Rrihni ganashin derisa të bëhet krem dhe mbusheni në një qese tubash.
 17. Vishni kiflet me kremin ganache.
 18. Siperoni cupcaket e përfunduara me dekorime dhe shërbejeni për Halloween.

Është mirë që të përgatisni ganashin një ditë më parë, pastaj mund të filloni shpejt me sipërimin.

Vegla

 • Përzierëse dore
 • Tasi
 • Tapës për kifle
 • Kupa letre
 • Lugë
 • Tanxhere
 • Thankë për tuba
 • Dekor për Halloween