Cupcake për Krishtlindje me qershi, verë të kuqe dhe erëza

Cupcake për Krishtlindje me qershi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 205 minuta

thjesht kombinoni të gjitha aromat e mrekullueshme të dimrit: kanellë pikante, xhenxhefil të mprehtë dhe të thartë, arrëmyshk dheu, qershi të gatuara në verë të kuqe, mjaltë të ëmbël dhe çokollatë të bardhë. Përgatitja krijon një atmosferë të mrekullueshme dhe ëmbëlson kohën e dimrit. Kjo pastë është e përkryer për t’u shijuar gjatë sezonit të Ardhjes ose në Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Cupcake për Krishtlindje me qershi
Cupcake për Krishtlindje me qershi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 205 minuta

thjesht kombinoni të gjitha aromat e mrekullueshme të dimrit: kanellë pikante, xhenxhefil të mprehtë dhe të thartë, arrëmyshk dheu, qershi të gatuara në verë të kuqe, mjaltë të ëmbël dhe çokollatë të bardhë. Përgatitja krijon një atmosferë të mrekullueshme dhe ëmbëlson kohën e dimrit. Kjo pastë është e përkryer për t’u shijuar gjatë sezonit të Ardhjes ose në Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Gatoseni, Nxehni, Piqni | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Mbushje

 • 250g qershi, te ngrira dhe pa fara
 • 70g sheqer
 • ½ luge kanelle pluhur
 • 60ml vere e kuqe, e thate
 • 2 luge miell misri
 • 2 luge uje

Brum

 • 50g gjalp + pak per lyerje
 • 100 g Miell
 • ½ lugë Pluhur pjekje
 • ¼ lugë pluhur pjekje
 • ½ lugë kanellë pluhur
 • ½ lugë xhenxhefil, bluar
 • ⅛ lugë arrëmyshk, bluar
 • ⅛ lugë karafil, bluar
 • 1 majë kripë
 • 50g kafe Sheqer
 • 2 vezë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 80 g mjaltë, lëng
 • 3 lugë qumësht

krem frosting

 • 25 g çokollatë të bardhë
 • 2 lugë krem pana
 • 50 g gjalpë
 • 100 g sheqer pluhur
 • 225 g krem djathi
 • salcë

 • karamel, për servirje

Udhëzime

 1. Në një tenxhere bashkojmë qershitë, sheqerin, kanellën pluhur dhe verën e kuqe dhe i lëmë të vlojnë duke e trazuar.
 2. Përziejmë niseshtën e misrit me ujin e ftohtë.
 3. Dhe shtojmë te qershitë duke i trazuar fort.
 4. Ziejini për 1-2 minuta derisa të trashet.
 5. Më pas lëreni mbushjen e qershisë të ftohet.
 6. Nxehni furrën në 180°C.
 7. Lyejmë kupat e kifleve me gjalpë.
 8. Sitni miellin në një enë dhe shtoni pjekjen pluhur, sode buke, kanelle, xhenxhefil, arre moskat, karafil dhe kripe dhe perziejme.
 9. Ne nje ene hidhni gjalpin dhe sheqerin dhe i rrahim me mikser.
 10. Nderkohe shtoni gradualisht vezet, ekstraktin e vaniljes dhe mjaltin dhe perziejini derisa te perftoni nje mase homogjene.
 11. Më pas përzieni gradualisht përbërësit e thatë
 12. Mbusheni një të tretën e filxhanëve të kifleve me brumë.
 13. Më pas vendosni sipër rreth 1-2 lugë çaji nga mbushja e ftohur me vishnje.
 14. Mbusheni me brumin e mbetur .
 15. I pjekim kiflet ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 18-20 minuta.
 16. Lëreni të ftohet plotësisht.
 17. Prejeni çokollatën e bardhë në copa të vogla dhe vendoseni në një tas.
 18. Shtoni kremin e rrahur, përzieni dhe shkrijeni në një banjë me ujë ose në mikrovalë.
 19. Më pas lëreni çokollatën të ftohet në dhomë. temperature.
 20. Gjalpë dhe duke përdorur një mikser rrihni pluhurin e sheqerit derisa të bëhet me gëzof dhe të lehtë.
 21. Më pas përzieni çokollatën e shkrirë.
 22. Shtoni kremin e djathit dhe rrihni sërish.
 23. Frostingun e derdhni në një qese tubacioni.
 24. Hidheni kremin me tuba mbi cupcakes te ftohur.
 25. Dekorojeni me sperkatje çokollate dhe sperkatni me salce karamel para se ta servirni.

Vegla

 • Tavë
 • Kafsha për kifle
 • Tasë
 • Stojë
 • Blender
 • Thikë
 • Tabela e prerjes
 • Qanse tuba