Cupcake të buta të Krishtlindjeve me spekula dhe erëza me kek me xhenxhefil

Cupcake të buta të Krishtlindjeve me spekula dhe erëza me kek me xhenxhefil

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Shumë i butë me spekulat, lëngun e mollës dhe dhallën, sipër me një krem pudingu. Janë shumë të shijshme dhe aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Cupcake të buta të Krishtlindjeve me spekula dhe erëza me kek me xhenxhefil
Cupcake të buta të Krishtlindjeve me spekula dhe erëza me kek me xhenxhefil

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 55 minuta

Shumë i butë me spekulat, lëngun e mollës dhe dhallën, sipër me një krem pudingu. Janë shumë të shijshme dhe aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, pastë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë për kifle

 • 100 g sheqer
 • 80 g margarinë
 • 2 vezë
 • 125 ml dhallë
 • 125 ml lëng molle
 • 150 g spekula me erëza, të grimcuara
 • 150 g miell
 • 2 lugë pluhur pjekje
 • ½ lugë kanellë
 • ¼ lugë gjelle erëz me xhenxhefil
 • 1/2 lugë pastë portokalli

Për mbushje

 • 400-500 ml qumësht i ftohtë
 • 100 g krem parajsë, karamel ose vanilje
 • 2 lugë mascarpone, sipas dëshirës
 • kanellë, për pluhurosje
 • 1-2 spekulat me erëza, për zbukurim
 • 10 g bajame të thekura, të thekura

Udhëzime

Brumë

 1. Përzieni sheqerin me margarinë dhe pastë portokalli derisa të bëhet krem.
 2. Përzieni vezët dhe pak kripë.
 3. Përzieni dhallë dhe lëng molle.
 4. Përzieni spekulat me miell dhe pluhur pjekje. erëza për kek me xhenxhefil.
 5. Të gjitha për të formuar një brumë të butë përziejeni.
 6. Vendosni gota letre në zgavrat e tepsisë së kifleve. Lërini kiflet të ftohen.

Mbushja

 1. Qumështi i ftohtë në një tas jepni.
 2. Shtoni kremin parajsë dhe përzieni gjithçka në një krem kremi të butë.
 3. Përzieni 1-2 lugë mascarpone, nëse dëshironi.
 4. Mbusheni kremin e sipërm në një qese tubacioni me një hundë ylli.
 5. Spërkatni kremin e kremës mbi kiflet e Krishtlindjeve.
 6. Me Spërkateni me kanellë.
 7. Zbukuroni kekët me copa speculo.
 8. Spërkateni me copa bajamesh të thekura dhe shërbejeni të ftohur.

nbsp;

Vegla

 • mikser dore
 • tas per perzierje
 • spatula
 • tave per kifle
 • gota per kifle
 • furce kuzhine