Dardha të lëngshme në brumë sfoliat me arra, sheqer pluhur dhe kanellë

Dardha të lëngshme në brumë sfoliat me arra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

me arra dhe kanellë janë vërtet të lehta dhe të shpejta për t’u përgatitur. Peta e përfunduar duhet vetëm të hapet. E mbuluar me ëmbëlsirë, të freskët dhe të gratinuar në furrë, rezultati është një ëmbëlsirë që është vërtet diçka për t’u krenuar. Frutat e buta dhe brumi krokant spërkaten me një përzierje sheqeri pluhur dhe kanelle përpara se të shërbejnë, duke u dhënë atyre një shije të pagabueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Dardha të lëngshme në brumë sfoliat me arra
Dardha të lëngshme në brumë sfoliat me arra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

me arra dhe kanellë janë vërtet të lehta dhe të shpejta për t’u përgatitur. Peta e përfunduar duhet vetëm të hapet. E mbuluar me ëmbëlsirë, të freskët dhe të gratinuar në furrë, rezultati është një ëmbëlsirë që është vërtet diçka për t’u krenuar. Frutat e buta dhe brumi krokant spërkaten me një përzierje sheqeri pluhur dhe kanelle përpara se të shërbejnë, duke u dhënë atyre një shije të pagabueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta estoneze

Përbërës

 • 500 gr petë sfungjer
 • 4 dardha
 • arra, për shije
 • sheqer pluhur, për shije
 • kanellë, për shije

Udhëzime

 1. Rreshtoni nje tepsi me leter per pjekje.
 2. Rrullni peten sfungjer, prejeni ne 8 copa me permasa te barabarta.
 3. Vendosni copat e brumit ne fleten e pergatitur.
 4. Gjysmen e dardhave, hiqni berthamen dhe vendosni arrat e qëruara brenda.
 5. Nëse dardhat kanë lëkurë të trashë, qëroni frutat.
 6. Vendosni dardhat me anën e prerë poshtë në copat e brumit, shtypini me kujdes.
 7. Bëni disa prerje paralele në pjesën e jashtme të frutave. .
 8. E pjekim brumin per rreth 20 minuta ne 180°C.
 9. Kanellen e perziejme me sheqer pluhur ne nje ene.
 10. Sperkasim dardhat ne pete sfoliat me perzierjen e sheqerit dhe kanelles dhe e servirim menjehere.

Vegla

 • letë pjekje
 • rul
 • thikë
 • tas