Djathë krokante me susam për birrë ose dip

Djathë krokante me susam për birrë ose dip

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Ëmbëlsira e artë me shijen e saj të shkëlqyer të djathit mund të shërbehet si një meze të lehtë me birrë ose thjesht si një shoqërues i një dip. Shumë lehtë për t’u përgatitur, përbërësit përpunohen në një brumë dhe piqen si shirita në furrë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Djathë krokante me susam për birrë ose dip
Djathë krokante me susam për birrë ose dip

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Ëmbëlsira e artë me shijen e saj të shkëlqyer të djathit mund të shërbehet si një meze të lehtë me birrë ose thjesht si një shoqërues i një dip. Shumë lehtë për t’u përgatitur, përbërësit përpunohen në një brumë dhe piqen si shirita në furrë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 100 g djathë, + për spërkatje
 • 100 g gjalpë
 • 120 g miell
 • 1 majë kripë
 • 1 vezë
 • susam, sipas shijes

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 170°C.
 2. Tavën e pjekjes e shtroni me letër pjekjeje.
 3. E grini imët djathin.
 4. Rrini në rende gjalpin e ftohtë.
 5. Përzieni miellin dhe kripën në një tas. me gjalpin qe te formojme thërrime te holla
 6. Shtoni djathin dhe vezen dhe ziejini ne nje brum te bute.
 7. E hapni brumin shume holle dhe e prisni ne rripa.
 8. Sperkateni me farat e susamit dhe vendoseni ne nje tepsi.
 9. Sipas dëshirës, spërkatni brumin me pak djathë të grirë para pjekjes.
 10. Pjekim shkopinjtë e djathit për rreth 20 minuta.

Vegla

 • letë pjekje
 • rende
 • tas
 • rul