Djathë pikantë me proshutë nga furra

Djathë pikantë me proshutë nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 280 minuta

Djathi i butë, kremoz dhe proshuta krokante dhe krokante janë një kombinim perfekt. Për ta bërë këtë, shkopinjtë e djathit fillimisht ftohen në frigorifer. Më pas e mbështjellë me proshutë dhe e pjekur në furrë përgatitja ka përfunduar. Mjafton t’i nxirrni nga furra dhe shkopinjtë e djathit pikant mund t’i servirni me proshutë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Djathë pikantë me proshutë nga furra
Djathë pikantë me proshutë nga furra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 280 minuta

Djathi i butë, kremoz dhe proshuta krokante dhe krokante janë një kombinim perfekt. Për ta bërë këtë, shkopinjtë e djathit fillimisht ftohen në frigorifer. Më pas e mbështjellë me proshutë dhe e pjekur në furrë përgatitja ka përfunduar. Mjafton t’i nxirrni nga furra dhe shkopinjtë e djathit pikant mund t’i servirni me proshutë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 80-100 g djathë hallumi
 • 6-8 rripa proshutë

Udhëzime

 1. Prejeni djathin halumi në 6-8 shkopinj të gjatë.
 2. Vendosni në tepsi të veshur me pergamenë.
 3. Vendosni në frigorifer për 4 orë ose gjatë gjithë natës.
 4. Mbulojeni secilën shkop me një rrip proshutë.
 5. Në furrë të parangrohur Piqini në 200°C për rreth 20-30 minuta.
 6. Hiqni shkopinjtë e djathit dhe shërbejeni si meze.

Fetat e proshutës mund të sigurohen me kruese dhëmbësh. Shkopinjtë e djathit gjithashtu mund të skuqen nga të gjitha anët në vaj në një tigan.

Vegla

 • thikë
 • letër për pjekje
 • tebaka për pjekje