Domate të mbushura me mish qengji të grirë, kanellë dhe spec djegës

Domate të mbushura me mish qengji të grirë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

është një kombinim i shijshëm dhe pikant i domateve dhe mishit të grirë, i cili është veçanërisht i shijshëm dhe aromatik falë shtimit të mentes dhe erëzave të ndryshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Domate të mbushura me mish qengji të grirë
Domate të mbushura me mish qengji të grirë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 95 minuta

është një kombinim i shijshëm dhe pikant i domateve dhe mishit të grirë, i cili është veçanërisht i shijshëm dhe aromatik falë shtimit të mentes dhe erëzave të ndryshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët anësore, Pjata me mish | Kuzhina: Receta bullgare

Përbërës

 • 4 domate
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 400g mish qengji i bluar
 • 1 majë kanellë të bluar
 • 1 majë qimnon i bluar
 • 1 majë piper i kuq
 • 2-3 degë mente
 • 1 lugë salcë harissa
 • 1 lugë gjelle domate paste
 • 1-2 speca djegës
 • 160 ml lëng perimesh
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije

Udhëzime

 1. Lani domatet dhe pritni pjesën e sipërme të çdo kërcell domate.
 2. Më pas hiqni domatet me një lugë çaji.
 3. Prisni mishin e domateve në copa të vogla.
 4. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan mbi mesatare -Nxehtësia e lartë.
 5. Qingjin e bluar duke e trazuar vazhdimisht Kaurdijeni për rreth 3-5 minuta.
 6. Më pas shtoni tulin e domateve, kanellën pluhur, qimnonin dhe paprikën pluhur.
 7. Prisni nenexhikun dhe specin djegës.
 8. Pas 1-2 minuta shtoni nenexhikun, djegësin, salcën harissa dhe pastën e domates
 9. Hidhni lëngun e perimeve.
 10. Rriteni zjarrin dhe lëreni gjithçka të ziejë.
 11. Më pas ulni zjarrin dhe lëreni të ziejë për rreth 15-20 minuta.
 12. Më pas vendosini me kripë dhe piper.
 13. Perimet e grira -Përhapeni mbushjen mbi domatet e zbrazura.
 14. Mbulojeni me majat e prera dhe vendosini në një tavë.
 15. Mbuloni domatet e mbushura me letër alumini dhe piqeni në 180°C për rreth 50-60 minuta.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • lugë çaji
 • tavë
 • tavë
 • fletë alumini