Domate turshi me hudhër dhe kopër

6 persona | 130 minuta

Këto domate aromatike turshi shkojnë në mënyrë të përkryer me mish ose peshk të pjekur në skarë. Janë ideale edhe për darkë apo drekë. Domatet kanë shije të shijshme dhe përgatiten shpejt dhe lehtë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Domate turshi me hudhër dhe kopër
Domate turshi me hudhër dhe kopër

6 persona | 130 minuta

Këto domate aromatike turshi shkojnë në mënyrë të përkryer me mish ose peshk të pjekur në skarë. Janë ideale edhe për darkë apo drekë. Domatet kanë shije të shijshme dhe përgatiten shpejt dhe lehtë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 kg domate, të vogla
 • 1 tufë kopër, të vogla
 • 5 thelpinj hudhër
 • 1 lugë gjelle kripë
 • ½ lugë gjelle sheqer
 • 1 lugë piper i zi

Udhëzime

 1. Lani domatet dhe thajini.
 2. Bëni një prerje në formë kryqi në bazën e kërcellit me një thikë të mprehtë.
 3. Vendosni domatet në një qese ngrirëse.
 4. Lëjeni koprën, tundeni dhe copëtoni imët .
 5. Qrojini thelpinjet e hudhres dhe pritini ne copa te mesme .
 6. Domateve ne qesen e ngrirjes ia shtoni kopren, hudhren, kripen, piperin dhe sheqerin.
 7. Mbulojeni qesen dhe tundeni disa here qe te perzihen perberesit mirë.
 8. Vendosni qesen në një enë dhe lëreni në temperaturën e dhomës për 2 Lëreni të qëndrojë për orë të tëra.
 9. Frigojini domatet turshi derisa të jenë gati për t’u servirur. darke me patate te ziera.

Vegla

 • tas
 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • çantë ngrirës
 • takëm