Donats me gëzof me mbushje reçeli dhe sheqer pluhur

Donats me gëzof me mbushje reçeli dhe sheqer pluhur

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Kronicat e brumit me maja skuqen në vaj, mbushen me reçelin tuaj të preferuar dhe rrotullohen në sheqer pluhur. Berlinerët janë të butë dhe me gëzof dhe janë shumë të njohur si nga fëmijët ashtu edhe nga të rriturit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Donats me gëzof me mbushje reçeli dhe sheqer pluhur
Donats me gëzof me mbushje reçeli dhe sheqer pluhur

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 180 minuta

Kronicat e brumit me maja skuqen në vaj, mbushen me reçelin tuaj të preferuar dhe rrotullohen në sheqer pluhur. Berlinerët janë të butë dhe me gëzof dhe janë shumë të njohur si nga fëmijët ashtu edhe nga të rriturit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje, Pranverë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500 g miell
 • 100 g sheqer pluhur
 • 3 lugë maja të thatë
 • 1 majë kripë
 • 100 g gjalpë
 • 3 të verdha veze
 • 250 ml qumësht
 • vaj vegjetal, përafërsisht 1500 ml për pjekje
 • 300 g reçel, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Përzieni miellin, 60 gr sheqer pluhur, majanë dhe kripën në një enë.
 2. Shkrini gjalpin në një banjë me ujë dhe shtoni në masën e miellit.
 3. Ngroheni qumështin pak.
 4. Shtoni qumështin e ngrohtë në përzierjen e miellit së bashku me të verdhat e vezëve
 5. Përbërësit i përziejmë në një brumë të butë.
 6. E vendosim brumin në një enë të lyer me yndyrë, e mbulojmë me film ngjitës ose një peshqir çaji. Lëreni të ngrihet në temperaturën e dhomës për 1.5 orë.
 7. Pas kohës së fryrjes, gatuajeni brumin lehtë dhe hapeni në një trashësi rreth 1 cm.
 8. Brumin e rrotulluar e lëmë të pushojë për rreth 2-4 minuta.
 9. Nga rrathët e brumit me diametër rreth -8 cm.
 10. Mbulojeni përsëri çdo rreth dhe lëreni të pushojë për 30 minuta të tjera.
 11. Ngrohni vajin për skuqjen e donutëve në një tigan të thellë ose tenxhere mbi nxehtësi mesatare-të lartë. .
 12. Në varësi të madhësisë së tavës shtoni sasinë e Rregulloni vajin.
 13. Rrathët e brumit i vendosni në tigan që të mos preken me njëri-tjetrin gjatë skuqjes.
 14. Skuqni rrathët e brumit një në një kohë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë, 1-2 minuta nga secila anë.
 15. Kontat e përfunduara vendosini në peshqir letre dhe lërini të ziejnë për disa minuta. Lërini të pushojnë.
 16. Më pas bëni një prerje të vogël anash donutëve.
 17. Vendosni reçelin në qeskën e tubacioneve dhe me të mbushni krofanët përmes hapjes.
 18. Kryfet e mbushura rrotulloni në sheqerin pluhur të mbetur dhe shërbejini me kafe ose çaj.

Vegla

 • Tasë
 • Film ngjitës ose peshqir çaji
 • Pelçi për petëzimin
 • Tanga e thellë ose tigan
 • Peshqir letre
 • Qese për tuba