Dumplings polake me kërpudha të egra, maja dhe qepë

Dumplings polake me kërpudha të egra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 195 minuta

Brumi me gëzof i majave ka shije veçanërisht të mirë me një mbushje me kërpudha të egra dhe qepë. Brumi është i butë, i shijshëm dhe shumë i shijshëm. Kërpudhat dhe qepët e skuqura i bëjnë këto mbushje dhe shije. Shija është thjesht e papërshkrueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Dumplings polake me kërpudha të egra
Dumplings polake me kërpudha të egra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 195 minuta

Brumi me gëzof i majave ka shije veçanërisht të mirë me një mbushje me kërpudha të egra dhe qepë. Brumi është i butë, i shijshëm dhe shumë i shijshëm. Kërpudhat dhe qepët e skuqura i bëjnë këto mbushje dhe shije. Shija është thjesht e papërshkrueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Enët me makarona, Vegjetariane | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

Brumë

 • 50 g maja, e freskët
 • 200 ml ujë
 • 3-4 lugë sheqer
 • 1 kg miell + 5-6 lugë gjelle
 • 2 vezë
 • 200 ml qumësht
 • 120 g gjalpë
 • 1 lugë kripë
 • 2 të verdha veze
 • 1 lugë vaj vegjetal

Mbushja

 • 1600-1800 g kërpudha të egra
 • 1 lugë kripë + pak për shije
 • 3 qepë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

Përgatisni brumin

 1. Treni majanë në ujë të ngrohtë.
 2. Shtoni 2 lugë sheqer dhe 5-6 lugë miell.
 3. Përzieni mirë, mbulojeni me një peshqir kuzhine dhe lëreni të vijë për 15-20 minuta.
 4. Pas se, vezet, qumeshti i ngrohte, i shkrire Shtojme gjalpin, kripen, sheqerin e mbetur dhe miellin.
 5. E qesim brumin e bute dhe elastik.
 6. E vendosim brumin ne nje ene, e mbulojme me nje pecete dhe e leme te ngrihet per rreth nje ore. .

Përgatisni mbushjen

 1. Ndërkohë shtoni kërpudhat e zgjedhura, pastroni, shpëlani dhe prisni në copa sa një kafshatë.
 2. Kërpudhat i vendosni në një tenxhere dhe i hidhni sipër ujin e ftohtë.
 3. Shtoni një lugë çaji kripë, lëreni ujin të ziejë dhe ziejini për rreth 25 minuta.
 4. Kërpudhat e gatuara në një Kullojini me një sitë dhe më pas lërini të ftohen.
 5. Prisni qepët në copa të vogla.
 6. Ngrohni vajin vegjetal në tigan dhe kaurdisni perimet në të në nxehtësi mesatare për 5 deri në 6 minuta.
 7. Shtoni kërpudhat tek qepët dhe gatuajeni edhe për 5-6 minuta të tjera.
 8. Me kripë dhe piper Rrëzoni dhe hiqeni nga zjarri.
 9. Lëreni mbushjen të ftohet.

Përgatisni petat

 1. Nxirreni brumin nga tasi dhe gatuajeni pak.
 2. Ndajeni në pjesë afërsisht të barabarta dhe rrotullojeni në topa.
 3. E sheshtë dhe hapeni secilin top.
 4. Vendosni mbushjen në mes, mbyllni skajet mirë.
 5. Lyejeni një tepsi me vaj vegjetal.
 6. Vendosni petat sipër, nga ana e qepjes poshtë.
 7. Mbuloni me një peshqir dhe lërini i lyejme edhe per 20-25 minuta.
 8. Pithat me furce i lyejme me te verdhen e vezes dhe i pjekim ne furre te parangrohur ne 180°C per rreth 25 minuta.

Vegla

 • pell
 • tas
 • tavë
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • fletë pjekje
 • lugë
 • peshqir kuzhine
 • peshqir
 • sitë