Dumplings ruse të ziera me mish

Dumplings ruse të ziera me mish

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Petat e mbushura me mish të grirë nga kuzhina ruse, të quajtura gjithashtu manti, kanë një shije tepër të shijshme. Pjata kombëtare nuk është aspak e vështirë për t’u përgatitur, por kërkon kohë dhe pak finesë. Të servirura me salcë kosi, gjalpë ose ketchup, petat ruse janë një kënaqësi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Dumplings ruse të ziera me mish
Dumplings ruse të ziera me mish

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Petat e mbushura me mish të grirë nga kuzhina ruse, të quajtura gjithashtu manti, kanë një shije tepër të shijshme. Pjata kombëtare nuk është aspak e vështirë për t’u përgatitur, por kërkon kohë dhe pak finesë. Të servirura me salcë kosi, gjalpë ose ketchup, petat ruse janë një kënaqësi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: avullimi | Menu: Receta me video, pjata pastiçerie | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

Brumë

 • 1 vezë
 • 250 g ujë
 • 500 g miell
 • 1 lugë kripë

Mbushje

 • 500 g mish i grirë, nga viçi dhe derri
 • 1 patate
 • 2 qepë
 • 600 ml ujë
 • kripë , per shije
 • piper, per shije

Udhëzime

Përgatisni brumin

 1. Zverdhni një brumë nga mielli, uji, veza dhe kripa.
 2. E lëmë brumin të pushojë i mbuluar për 15 minuta.

përgatisni mbushjen

 1. Qëroni lëkurën e qepës dhe e prisni në kubikë të vegjël ose e prisni. nje perpunues ushqimi.
 2. Qrojme patatet dhe gjithashtu i presim ne kubik.
 3. Rrezojeni qepen,pataten dhe mishin e grire me kripe dhe piper.
 4. Shtoni pak uje dhe perziejini te gjitha mire.

Pergatisni petat

 1. Ndajeni brumin Në tre pjesë.
 2. Bëjmë 3 role salsiçesh nga brumi, i Pritini roletë në copa, formojini këto copa në rrathë duke i shtypur dhe i hapni në një sipërfaqe pune të spërkatur me miell
 3. për të formuar një rreth të hollë e të barabartë.
 4. Alternativa: hapeni të gjithë brumin hollë dhe prisni rrathë me diametër 10 cm (p.sh. me një gotë).
 5. Vendosni një lugë gjelle me përzierjen e mishit të grirë në çdo rreth.
 6. Lidhni skajet mbi mbushjen dhe ngjisni mesin.
 7. Tani kthejeni petën 90 gradë dhe kapeni nga të dyja anët në mënyrë që brumi mbulon plotesisht mbushjen.
 8. Lidhni dyshe qoshet e kunderta dhe i jepni mantit nje forme pak te rrumbullakosur.
 9. Lyejeni raftet e tenxheres me presion me vaj ose margarine ose lyeni mante ne vaj perpara se t’i vendosni dhe vendosini. në intervale të vogla.
 10. Gatuani mantin në tenxhere me presion për rreth 40 minuta.
 11. Shërbejeni mantin me salcë kosi, gjalpë ose ketchup!

Në vend të miellit të grurit, mund të përdorni edhe miell spelte ose miell integral të përzier me miell gruri për një shije arrat. Për të marrë më shumë lëngje në mbushje, mund të vendosni edhe një pullë gjalpë në të.

Vegla

 • tas
 • përpunues ushqimi
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • kolla
 • tenxhere me presion