Ëmbëlsira krokante me kore të shkurtra bardh e zi

Ëmbëlsira krokante me kore të shkurtra bardh e zi

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ëmbëlsira bardh e zi të bëra nga pasta të shkurtra kanë shije krokante dhe janë shumë të njohura në kohën e Krishtlindjeve. Me modele të ndryshme të krijuara nga kakaoja e përfshirë, ato me model duken të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsira krokante me kore të shkurtra bardh e zi
Ëmbëlsira krokante me kore të shkurtra bardh e zi

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Ëmbëlsira bardh e zi të bëra nga pasta të shkurtra kanë shije krokante dhe janë shumë të njohura në kohën e Krishtlindjeve. Me modele të ndryshme të krijuara nga kakaoja e përfshirë, ato me model duken të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 150 g sheqer
 • 150 g gjalpë
 • 300 g miell
 • 1 vezë
 • 1 lugë kakao

Udhëzime

 1. Përgatitni një pastë me kore të shkurtra.
 2. Grumbulloni gjysmën e brumit me kakao.
 3. Rretni brumin e lehtë dhe të errët në një drejtkëndësh me trashësi rreth 5 mm.
 4. Vendosni ngjyrën e errët sipër drejtkëndëshit të hapur dhe ndërroni gjithmonë.
 5. Vendoseni bllokun e brumit në një film ngjitës që të ftohet dhe më pas priteni në feta me trashësi 5 mm (krijohet një model shahu).
 6. Bartat bardh e zi i pjekim në 200 gradë për rreth 10 minuta.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • rul
 • film ngjitës