Ëmbëlsira krokante për veshët e derrit e bërë nga brumi i majave me vanilje dhe sheqer

Ëmbëlsira krokante për veshët e derrit e bërë nga brumi i majave me vanilje dhe sheqer

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 215 minuta

Shija e kësaj paste sheqeri të butë dhe me gëzof me një kore sheqeri krokante do t’i kthejë të gjithë në fëmijëri. Këta veshë derri janë krokantë, të ëmbël dhe shumë aromatikë dhe thjesht të përsosur për çdo festë çaji.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsira krokante për veshët e derrit e bërë nga brumi i majave me vanilje dhe sheqer
Ëmbëlsira krokante për veshët e derrit e bërë nga brumi i majave me vanilje dhe sheqer

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 215 minuta

Shija e kësaj paste sheqeri të butë dhe me gëzof me një kore sheqeri krokante do t’i kthejë të gjithë në fëmijëri. Këta veshë derri janë krokantë, të ëmbël dhe shumë aromatikë dhe thjesht të përsosur për çdo festë çaji.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 2 vezë
 • 200g sheqer
 • 5 lugë vaj vegjetal
 • ½ lugë kripë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 300ml qumësht, + 1 lugë gjelle glazurë
 • 2 lugë maja, e thatë
 • 550 g miell
 • 100 g gjalpë
 • 1 e verdha veze

Udhëzime

 1. Në një enë, rrihni së bashku vezët, 4 lugë sheqer, vajin vegjetal, kripën dhe ekstraktin e vaniljes derisa të jenë të njëtrajtshme.
 2. Shtoni qumështin e ngrohtë dhe majanë dhe përzieni mirë.
 3. Gradualisht shtoni miellin.
 4. E përzieni në një brumë i butë dhe pak ngjitës.
 5. Brumin e rrotullojmë në një top, e vendosim në një tas dhe e mbulojmë me film ngjitës.
 6. Lëreni të piqet në një vend të ngrohtë për 2 orë.
 7. Nxeheni furrën në 180°C.
 8. Fletën e pjekjes e shtrojmë me letër furre.
 9. Shkrini gjalpin.
 10. Rrahim me pirun të verdhën e vezës dhe një lugë qumësht.
 11. Sapo të dyfishohet vëllimi i brumit, gatuajmë sërish dhe ndajmë në 12 pjesë të barabarta. .
 12. Secila prej tyre në një të tretën – Hapni një fletë ovale 4 mm të trashë.
 13. Më pas lyeni me gjalpë, spërkatni me sheqer dhe rrotullojeni në role të ngushta.
 14. Mbërtheni skajet së bashku.
 15. Më pas palosni në mes dhe bashkojme skajet.
 16. Copa brumi ne mes te Pritini gjatesia nga ana e palosjes dhe hapini me kujdes fnen.
 17. Veshët e derrit i vendosim në një tepsi dhe i mbulojmë me një peshqir.
 18. Lërini të qëndrojnë në një vend të ngrohtë për 15-20 minuta dhe i lyejmë me përzierjen e të verdhës së vezës dhe qumështit.
 19. Pjeqini veshët e derrit për 20- 25 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë.

Vegla

 • tas
 • fletë pjekje
 • film ngjitës
 • lugë gjelle
 • pirun
 • pemë