Ëmbëlsira me lëng peshku me lulelakër, patate dhe verë të bardhë

Ëmbëlsira me lëng peshku me lulelakër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

E butë, e lëngshme dhe e shijshme që shkojnë mrekullisht me çdo pjatë anësore. Perimet zihen paraprakisht dhe më pas përzihen me peshkun dhe barishtet. Të skuqura në tigan, këto ëmbëlsira peshku janë krokante dhe shumë aromatike. Me një salcë të zgjedhur dhe një sallatë perimesh, bëhet një vakt i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsira me lëng peshku me lulelakër
Ëmbëlsira me lëng peshku me lulelakër

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

E butë, e lëngshme dhe e shijshme që shkojnë mrekullisht me çdo pjatë anësore. Perimet zihen paraprakisht dhe më pas përzihen me peshkun dhe barishtet. Të skuqura në tigan, këto ëmbëlsira peshku janë krokante dhe shumë aromatike. Me një salcë të zgjedhur dhe një sallatë perimesh, bëhet një vakt i shijshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta austriake

Përbërës

 • 400-450g lulelakër
 • 200g patate
 • Kripë, sipas shijes
 • 240ml lëng pule, ose lëng perimesh
 • 120ml verë e bardhë, e thatë
 • 240ml ujë
 • 1-2 degë trumzë
 • 1-2 thelpinj hudhër
 • Piper i zi, sipas shijes
 • 450g fileto merluci, ose fileto murriqe
 • 2 veze
 • 70-80g buke grire
 • 2-3 dege koper, ose majdanoz
 • 2 luge vaj ulliri, per tiganisje

Udhëzime

 1. Prisni lulelakrën në lule.
 2. Qëroni patatet dhe i prisni në copa të vogla.
 3. Vendosni perimet në një tenxhere dhe gatuajeni në ujë me kripë të lehtë derisa të zbuten, rreth 10 minuta.
 4. Kulni të gjithë lëngun.
 5. Patate dhe Prisni lulelakrën që të mbeten vetëm copa shumë të vogla, por mos e bëni pure.
 6. Qëroni dhe copëtoni hudhrën.
 7. Përzieni lëngun, verën dhe ujin në një tenxhere.
 8. Shtoni trumzën, hudhrën, kripën. dhe piper.
 9. The E vëmë të gjithë të ziejë dhe e gatuajmë peshkun në të për 5-7 minuta.
 10. Lëreni të ftohet dhe e prisni në copa të vogla.
 11. Në një enë përzieni perimet e grira me peshkun, vezët. , thërrimet e bukës, barishtet e grira, kripë dhe piper.
 12. Vaj ulliri dhe e trazojmë mirë përsëri.
 13. Lëreni masën të qëndrojë për rreth 10 minuta.
 14. Më pas ndajeni në 8-10 pjesë afërsisht të barabarta dhe i jepni në formë qofte.
 15. Nëse dëshironi një kore krokante gjatë skuqjes, rrotulloni qoftet e përgatitura Rrotulloni thërrimet e bukës.
 16. Ngrohni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare.
 17. Skuqini ëmbëlsirat e peshkut për rreth 2-3 minuta nga secila anë, derisa të marrin ngjyrë kafe. zgjedhja juaj.

Nëse masa e përgatitur e peshkut është shumë ngjitëse, duhet të shtohet edhe pak thërrime buke.

Vegla

 • qëruese
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tepsi
 • tas
 • tavë