Ëmbëlsira të buta me djathë me banane nga tigani

Ëmbëlsira të buta me djathë me banane nga tigani

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Dëshironi të krijoni diçka origjinale për mëngjes? Atëherë këto ëmbëlsira delikate djathi me banane janë thjesht gjëja. Brumi përgatitet relativisht lehtë duke i përzier përbërësit së bashku. Ndani në disa pjesë, vendosni sipër një copë banane dhe më pas formoni në kubikë. E skuqura në tigan bën një vakt të shijshëm, të lehtë dhe të shijshëm, me një mbushje frutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Ëmbëlsira të buta me djathë me banane nga tigani
Ëmbëlsira të buta me djathë me banane nga tigani

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Dëshironi të krijoni diçka origjinale për mëngjes? Atëherë këto ëmbëlsira delikate djathi me banane janë thjesht gjëja. Brumi përgatitet relativisht lehtë duke i përzier përbërësit së bashku. Ndani në disa pjesë, vendosni sipër një copë banane dhe më pas formoni në kubikë. E skuqura në tigan bën një vakt të shijshëm, të lehtë dhe të shijshëm, me një mbushje frutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta çeke

Përbërës

 • 400g kokrriza krem djathi
 • 2 vezë
 • 1 lugë sheqer
 • 1 majë kripë
 • 5 lugë miell, + pak për pluhur
 • 2 banane
 • 2 lugë vaj vegjetal

Udhëzime

 1. Kulloni kokrrat e djathit krem në një kullesë.
 2. Përzieni vezët, sheqerin dhe kripën në një enë.
 3. Shtoni miellin dhe përzieni.
 4. Qëroni bananet, të prera në copa 3-4 cm të gjata.
 5. Me duar me pluhur mielli, masen e djathit e ndajme ne 10-15 pjese te barabarta.
 6. Perberjen e djathit e formojme ne pete te holla.
 7. Ne mes seciles vendosim nje cope banane.
 8. Mbulojeni masen e djathit, shtypni skajet. së bashku.
 9. Më pas formësoni secilën pjesë në kubikë.
 10. Ngrohni vajin vegjetal në një tigan.
 11. Skuqini djathërat e butë në zjarr të ulët nën një kapak, rreth 2-3 minuta nga secila anë, derisa të marrin ngjyrë të artë.
 12. Hiqni nga tigani dhe shërbejeni me mjaltë.

Vegla

 • sitë
 • tas
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë