Ëmbëlsirë aromatike strudel me kumbulla të pjekura dhe fëstëkë

Ëmbëlsirë aromatike strudel me kumbulla të pjekura dhe fëstëkë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Kumbullat aromatike të karamelizuara kombinohen me një shije të shkëlqyeshme të fëstëkëve të grimcuar dhe ëmbëlsirave më të mira me fije për të krijuar një ëmbëlsirë fantastike – strofull!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë aromatike strudel me kumbulla të pjekura dhe fëstëkë
Ëmbëlsirë aromatike strudel me kumbulla të pjekura dhe fëstëkë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 100 minuta

Kumbullat aromatike të karamelizuara kombinohen me një shije të shkëlqyeshme të fëstëkëve të grimcuar dhe ëmbëlsirave më të mira me fije për të krijuar një ëmbëlsirë fantastike – strofull!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1¹⁄₂ kg kumbulla
 • 2 lugë gjelle lëng limoni
 • 50 g sheqer
 • 1 lugë kanellë
 • 6 fletë pastiçerie filo
 • 6 lugë gjelle gjalpë, të shkrirë
 • 50 g fëstëkë, të grirë

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200°C.
 2. Kini dhe me gurë kumbullat.
 3. Preni frutat në copa të mëdha.
 4. Kombinojini kumbullat me lëngun e limonit, sheqerin dhe kanellën.
 5. Kombollat i vendosni në një tavë gjellë, duke e përzier herë pas here Piqni për 25 deri në 30 minuta, duke i trazuar.
 6. Hiqni kumbullat nga furra dhe lërini të ftohen plotësisht.
 7. Shpërndani letrën e pjekjes në tavolinën e punës dhe vendosni një fletë petë me filo mbi të.
 8. Gour pasta në mënyrë të barabartë me gjalpë të shkrirë.
 9. Përdorni një fletë të dytë Mbuloni petën e filos dhe lyejeni përsëri me gjalpë.
 10. Spërkateni me gjysmën e fistikëve.
 11. Përsëriteni procesin me shtresat e mbetura.
 12. Shpërndani kumbullat e ftohura mbi petë , duke lënë një ose dy centimetër rreth buzës.
 13. Den Duke përdorur letrën e pjekjes, mbështilleni me kujdes brumin në formë roleje.
 14. Vendosni me kujdes strudelin, me anën e qepjes poshtë, në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.
 15. Bëjeni të vogël prerje sipër strudelit.
 16. Lyejeni strudelin lehtë me gjalpë.
 17. Vendosni strudelin E pjekim strudelin deri sa te marrin ngjyre te arte rreth 35-40 minuta.
 18. E heqim nga furra dhe e leme strudelin te pushoje ne tepsi per 20 minuta.

Vegla

 • Thikë
 • Tavë tavë
 • Furçë kuzhine