Ëmbëlsirë crumble molle me mjedra dhe spërkatje

Ëmbëlsirë crumble molle me mjedra dhe spërkatje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Apple Crumble është një ëmbëlsirë e lehtë dhe e shpejtë. Mollët dhe mjedrat e pjekura me crumble crumbles shkojnë shumë së bashku dhe shijojnë super të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë crumble molle me mjedra dhe spërkatje
Ëmbëlsirë crumble molle me mjedra dhe spërkatje

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Apple Crumble është një ëmbëlsirë e lehtë dhe e shpejtë. Mollët dhe mjedrat e pjekura me crumble crumbles shkojnë shumë së bashku dhe shijojnë super të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Streusel

 • 75g gjalpë, në copa
 • 75g sheqer kaf
 • aromë vanilje, opsionale
 • 150g miell

Mbushje

 • 700g mollë
 • 125g mjedra, të ngrira
 • 1 lugë lëkure limoni
 • 30-40 g sheqer kaf
 • 20 g bajame të grira
 • gjalpë, për lyerje
 • akullore me vanilje, për servirje
 • kanellë, për servirje

Udhëzime

Përgatisni crumblet

 1. Vendosni gjalpin, sheqerin kaf, esencën e vaniljes dhe miellin në enën e përzierjes dhe i trazoni për të formuar crumblet.
 2. Hidhni crumblet në një enë.

Përgatitni mbushjen

 1. Pritni mollët dhe prisni në copa të holla.
 2. Një Lyejeni enën e qelqtë me gjalpë.
 3. Vendosni mollët në enën me tavë.
 4. Spërkatni lëkurën e limonit, përziejini shkurt.
 5. Spërkatni sheqer kaf. top.
 6. Mbulojeni me brumë crumble dhe spërkatni me bajame të grira.
 7. Piqni mollën crumble në furrë në temperaturën 180 gradë për rreth 30 minuta.
 8. Gëzojeni ëmbëlsirën crumble me akullore vanilje dhe pak kanellë.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë