Ëmbëlsirë e Krishtlindjeve e bërë nga puding me vezë me biskota

Ëmbëlsirë e Krishtlindjeve e bërë nga puding me vezë me biskota

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 86 minuta

Veza është thjesht një pije klasike e festave, ndaj pse të mos bëni një ëmbëlsirë Krishtlindjesh me të? Me këtë puding me vezë të bërë vetë, të shtruar në gota ëmbëlsirash me biskota, krijohet një ëmbëlsirë magjepsëse për Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë e Krishtlindjeve e bërë nga puding me vezë me biskota
Ëmbëlsirë e Krishtlindjeve e bërë nga puding me vezë me biskota

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 86 minuta

Veza është thjesht një pije klasike e festave, ndaj pse të mos bëni një ëmbëlsirë Krishtlindjesh me të? Me këtë puding me vezë të bërë vetë, të shtruar në gota ëmbëlsirash me biskota, krijohet një ëmbëlsirë magjepsëse për Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 300 ml qumësht
 • 160 ml kokos
 • 1 lugë mjaltë
 • 40 g niseshte
 • 2 të verdha veze
 • 4-6 biskota
 • kanellë, sipas shijes
 • kokosit të grirë, për servirje

Udhëzime

 1. Zilni qumështin me 100 ml vezë dhe mjaltë.
 2. Përzieni pjesën e mbetur të vezëve me niseshtenë dhe të verdhat e vezëve deri sa të bëhet një masë. nxehtësinë e ulët për rreth 2 minuta lëreni të ziejë duke e përzier gjatë gjithë kohës.
 3. Erëzoni pudingun me kanellë.
 4. I thyejini biskotat një ose dy herë dhe vendosni poshtë dy gota ëmbëlsirë.
 5. Vendosni pudingun në mënyrë të barabartë sipër.
 6. Mbulojeni me petë dhe ftojeni.
 7. Sherbeni ëmbëlsirën e Krishtlindjes në mënyrë dekorative me biskota dhe kokos të grirë.

Vegla

 • tenxhere
 • trashë
 • gota ëmbëlsirë
 • film ngjitës