Ëmbëlsirë e lehtë kremi me raffaello, mjedra dhe krem kuarku

Ëmbëlsirë e lehtë kremi me raffaello

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Kjo recetë e zgjuar përgatitet shpejt dhe lehtë paraprakisht. Mbi profiterolit të ngrirë shtrohet një krem kuark i lehtë me nuancë lime dhe vanilje dhe mbulohet me mjedra të ngrira. Si mbushje shtohen pralinat e bardha Raffaello, të cilat janë një kulm i ëmbëlsirës për sy dhe për shije!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë e lehtë kremi me raffaello
Ëmbëlsirë e lehtë kremi me raffaello

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Kjo recetë e zgjuar përgatitet shpejt dhe lehtë paraprakisht. Mbi profiterolit të ngrirë shtrohet një krem kuark i lehtë me nuancë lime dhe vanilje dhe mbulohet me mjedra të ngrira. Si mbushje shtohen pralinat e bardha Raffaello, të cilat janë një kulm i ëmbëlsirës për sy dhe për shije!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 250 g pufka kremi, të ngrira
 • 350 g quark
 • 300 g kos natyral
 • 70 g sheqer
 • 1 lugë lëkure lime, e grirë
 • 1/2 lugë vanilje, e sapo bluar
 • 150 g Raffaello, çokollata të përgjysmuara
 • 300 gr mjedra, të ngrira
 • 1 lugë gjelle fëstëkë, të copëtuar

Udhëzime

 1. Shtroni pudrat e kremit në fund të një tasi ëmbëlsire.
 2. Vendosni në mes disa pralina Raffaello të përgjysmuara.
 3. Shtoni kos natyral, sheqer, lëvore lime dhe vanilje nga mulliri në kuark.
 4. Përzieni me nje perzieres dore ne kremin krem kuark.
 5. Mbi kremin mbulojme pufkat e kremit me kremin kuark.
 6. Mbi kremin lyejme mjedrat e ngrira.
 7. Nmes vendosim Raffaello te pergjysmuara ose te plota.
 8. E sperkasim embelsiren me fistik te grire.
 9. E vendosim embelsiren me krem per 1 ore ne frigorifer.

Kremi kuark mund të ëmbëlsohet edhe me qumësht të kondensuar të ëmbël në vend të sheqerit.

Vegla

 • tas ëmbëlsirë
 • përzierës dore
 • tas
 • lugë