Ëmbëlsirë e lehtë me akullore vanilje, tërshërë dhe rum

Ëmbëlsirë e lehtë me akullore vanilje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 92 minuta

Një e thjeshtë me biskota me tërshërë, akullore vanilje, rrush të thatë dhe pak rum.Ëmbëlsirë përgatitet shpejt dhe bën përshtypje si në pamje ashtu edhe në shije.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë e lehtë me akullore vanilje
Ëmbëlsirë e lehtë me akullore vanilje

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 92 minuta

Një e thjeshtë me biskota me tërshërë, akullore vanilje, rrush të thatë dhe pak rum.Ëmbëlsirë përgatitet shpejt dhe bën përshtypje si në pamje ashtu edhe në shije.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Desserts | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 6 lugë gjelle akullore vanilje
 • rrush të thatë, për shije
 • 90 ml rum të errët
 • arra, për shije
 • 12 ëmbëlsira tërshëre

Udhëzime

 1. Hiqni akulloren me vanilje nga ngrirja dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta.
 2. Në një tas të vogël vendosni rrushin e thatë dhe rumin.
 3. Nxeheni në një kazan të dyfishtë ose në mikrovalë për 1-2 minuta.
 4. Lëreni të ftohet për 15 minuta
 5. Përzieni rumin e ftohur me akullin.
 6. Shtoni arra të grira, nëse dëshironi.
 7. Mbusheni me kremin midis dy biskotave me tërshërë.
 8. Ftojeni ëmbëlsirën e përfunduar për rreth 1 orë dhe më pas shërbejeni.

Vegla

 • tas
 • mikrovalë
 • lugë