Ëmbëlsirë e ngrohtë me sufle me çokollatë me qumësht dhe kakao

Ëmbëlsirë e ngrohtë me sufle me çokollatë me qumësht dhe kakao

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një e ngrohtë e ajrosur nuk është aq e vështirë për t’u bërë! Një sufle mund të marrë kohë për t’u përgatitur, por ia vlen përpjekja. Sufleja është shumë e butë dhe e ajrosur me një aromë të pasur çokollate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë e ngrohtë me sufle me çokollatë me qumësht dhe kakao
Ëmbëlsirë e ngrohtë me sufle me çokollatë me qumësht dhe kakao

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Një e ngrohtë e ajrosur nuk është aq e vështirë për t’u bërë! Një sufle mund të marrë kohë për t’u përgatitur, por ia vlen përpjekja. Sufleja është shumë e butë dhe e ajrosur me një aromë të pasur çokollate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 50 ml qumësht
 • 1 lugë kakao pluhur
 • 4 lugë gjelle sheqer
 • 100 g çokollatë të zezë
 • 2 të bardha veze
 • 3 të verdha veze
 • Kripë, sipas shijes
 • 1 lugë gjelle miell

Udhëzime

 1. Lyejmë me furçë kallëpet ose gotat me gjalpë dhe i spërkasim me sheqer.
 2. Qëmështin, pluhurin e kakaos dhe 2 lugë sheqer i vendosim të ziejnë në një tenxhere të vogël.
 3. Cokollatën e presim në copa të vogla dhe e shtojmë në qumësht.
 4. 2 te bardhat e vezeve Rrahim me kripen derisa te shtrengohet dhe shtojme 2 luge sheqer.
 5. Treha 3 te verdhat e vezeve me miellin i perziejme ne çokollate.
 6. Mbushim te bardhat e vezeve te rrahura dhe mbushim masen e çokollates ne kallepe.
 7. Mbusheni me ujë në një tepsi të thellë dhe vendosni format aty.
 8. Sufle me çokollatë e piqni në furrë në raftin e poshtëm për rreth 20 minuta.

E pudrosim sufflen me çokollatë me sheqer pluhur ose e spërkasim me çokollatë të grirë dhe e shërbejmë. Nëse nuk keni ramekin për pjekje, mund të përdorni gota të vogla!

Vegla

 • Sufle enët
 • Tanxhere
 • Lugë
 • Përzierëse dore
 • Thikë