Ëmbëlsirë e Shën Valentinit me mjedra, banane, kos dhe gjizë

Ëmbëlsirë e Shën Valentinit me mjedra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo ëmbëlsirë e Ditës së Shën Valentinit ka shije kremoze, të ëmbël dhe freskuese. Mjedrat i japin ëmbëlsirës një notë frutash. Shtresat e kuarkut, jogurtit, mjedrës, bananeve dhe biskotave harmonizohen në mënyrë të përkryer së bashku.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë e Shën Valentinit me mjedra
Ëmbëlsirë e Shën Valentinit me mjedra

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Kjo ëmbëlsirë e Ditës së Shën Valentinit ka shije kremoze, të ëmbël dhe freskuese. Mjedrat i japin ëmbëlsirës një notë frutash. Shtresat e kuarkut, jogurtit, mjedrës, bananeve dhe biskotave harmonizohen në mënyrë të përkryer së bashku.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 300 g mjedra, të ngrira, pak të shkrira
 • 300 g kos
 • 30 g çokollatë të grirë
 • 20 g sheqer
 • 2 banane
 • 4 biskota
 • 300 g kuark
 • 2 fq. Sheqer vanilje
 • 100 g mjedra, të freskëta, për zbukurim

Udhëzime

 1. Shkrini pak mjedrat dhe i bëni pure me blender dore.
 2. Afërsisht. Shtoni 2 lugë nga pureja e mjedrës në kuark.
 3. Shtoni sheqerin e vaniljes dhe përzieni në një quark me mjedër.
 4. Përzieni kosin me çokollatën e grirë dhe sheqerin për të formuar kosin stracciatella.
 5. Prisni bananet.
 6. Prisni biskota në copa të mëdha.
 7. Shtroni ëmbëlsirën : pure mjedër, feta banane, kos stracciatella, biskota dhe mjedër quark.
 8. Zbukuroni me mjedra të freskëta dhe spërkatni me spërkatje sheqeri në formë zemre sipas dëshirës.

Vegla

 • Mblender dore
 • Bowl
 • Luge
 • Thife
 • Syzet e embelsires