Ëmbëlsirë e shijshme me shtresa me rrush, biskota dhe boronica

Ëmbëlsirë e shijshme me shtresa me rrush

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo ëmbëlsirë me shtresa është e lehtë për t’u bërë dhe e mrekullueshme për shije. Kremi i kuarkut, maskarpones dhe kremit ndodhet midis biskotave krokante me çokollatë dhe rrushit të ëmbël me lëng me boronica.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë e shijshme me shtresa me rrush
Ëmbëlsirë e shijshme me shtresa me rrush

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Kjo ëmbëlsirë me shtresa është e lehtë për t’u bërë dhe e mrekullueshme për shije. Kremi i kuarkut, maskarpones dhe kremit ndodhet midis biskotave krokante me çokollatë dhe rrushit të ëmbël me lëng me boronica.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 f. Biskota Biskota, 225 g
 • 250 g quark me pak yndyrë
 • 200 g krem pana, i ftohtë
 • 250 g mascarpone
 • 400 g rrush, i lehtë dhe i errët
 • 200 g boronica
 • 40-50 g sheqer
 • ½ lugë lëkure limoni

Udhëzime

 1. Rrihni kremin pana të ftohtë.
 2. Përzieni së bashku kuarkun me pak yndyrë me maskarponen, sheqerin dhe lëkurën e limonit.
 3. Palosni kremin e trashë.
 4. Vendosni biskotat në një qese plastike dhe përdorni një petull për t’i rrahur në thërrime.
 5. Një enë qelqi me 1/ Mbushni 3 nga rrushi dhe boronicat.
 6. Përhapeni sipër kremin mascarpone.
 7. Sipër shpërndani rrushin dhe boronicat dhe shpërndani mbi biskota.
 8. Përsëriteni shtrese kremi, rrushi, boronica dhe biskota.
 9. Embelsire me shtrese siper me rrush dhe boronica .
 10. Embelsira eshte gati per tu servirur!

Vegla

 • Përzierëse dore
 • Tasi qelqi
 • Spatula
 • Rulë brumi
 • Tasë mbyllëse
 • Gasë për përzierje