Ëmbëlsirë e shijshme puthjeje me çokollatë me mascarpone dhe pelte me fruta të kuqe

Ëmbëlsirë e shijshme puthjeje me çokollatë me mascarpone dhe pelte me fruta të kuqe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 12 minuta

Puthja me çokollatë është e shkumëzuar, me fruta, e shpejtë dhe e shijshme! Kremi përzihet me maskarpone, kos dhe puthje me çokollatë dhe ngjizet me pelte frutash të kuqe për të krijuar një ëmbëlsirë të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë e shijshme puthjeje me çokollatë me mascarpone dhe pelte me fruta të kuqe
Ëmbëlsirë e shijshme puthjeje me çokollatë me mascarpone dhe pelte me fruta të kuqe

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 12 minuta

Puthja me çokollatë është e shkumëzuar, me fruta, e shpejtë dhe e shijshme! Kremi përzihet me maskarpone, kos dhe puthje me çokollatë dhe ngjizet me pelte frutash të kuqe për të krijuar një ëmbëlsirë të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500 g mascarpone
 • 250 g kos natyral grek
 • 12 patate të skuqura çokollatë, të vogla
 • Sheqer, sipas shijes
 • 250 g manaferra, mjedra ose manaferra të tjera
 • 2 lugë sheqer
 • 80 ml ujë
 • 1 lugë niseshte misri , në mënyrë alternative pluhur kremi

Udhëzime

 1. Përzieni peltenë e frutave të kuq nga mjedrat ose manaferrat e tjera, sheqerin, niseshtën e misrit dhe ujin në një tenxhere, lëreni të ziejë dhe lëreni të ftohet.
 2. Hiqni vaflet nga puthjet me çokollatë dhe lërini mënjanë.
 3. Përzieni puthjet me çokollatë me kos natyral grek dhe mascarpone, përzieni sheqerin nëse është e nevojshme.
 4. Vendosni kremin e kekut me çokollatë në një tas ëmbëlsirë.
 5. Përhapni sipër pelte me fruta të kuqe dhe dekorojeni me petë për kek me çokollatë. Gati!
 6. ëmbëlsirë me puthje me

 7. çokollatë me pelte të kuqe ftoh deri sa të jetë gati për t’u shërbyer.

Vegla

 • tenxhere
 • trashë
 • lugë
 • tas
 • tas qelqi