Ëmbëlsirë e shpejtë dhe e lehtë kungulli me limon, mjaltë dhe kanellë

Ëmbëlsirë e shpejtë dhe e lehtë kungulli me limon

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Copat pikante të kungujve në një shurup të shijshëm limoni shkojnë për mrekulli me akulloren ose kos grek. Një shumë e lehtë dhe jashtëzakonisht e shijshme që është gati për 15 minuta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë e shpejtë dhe e lehtë kungulli me limon
Ëmbëlsirë e shpejtë dhe e lehtë kungulli me limon

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Copat pikante të kungujve në një shurup të shijshëm limoni shkojnë për mrekulli me akulloren ose kos grek. Një shumë e lehtë dhe jashtëzakonisht e shijshme që është gati për 15 minuta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: mikrovalë | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 500 g kungull
 • 1 limon
 • 1 lugë gjelle sheqer
 • 1 lugë mjaltë
 • 1 lugë çaji kanellë
 • ¼ lugë arrëmyshk, bluar

Udhëzime

 1. Qroni kungullin dhe priteni ne kubik te vegjel.
 2. E grini imet lekuren e limonit.
 3. Nderdhni lengun nga limoni.
 4. Përzieni lëngun e limonit me lëkurën e limonit, sheqerin, mjaltin, kanellën dhe arrëmyshkun në një enë .
 5. Hidhni shurupin mbi kungull dhe përziejeni mirë.
 6. Vendosni kungullin në një tavë të sigurt për mikrovalë.
 7. Gajeni kungullin në mikrovalë me fuqi maksimale për 3 deri në 5 minuta derisa fruti të zbutet.
 8. Ëmbëlsirën me kungull me mikrovalë e ngrohtë ose e ftohtë me akullore ose kos grek.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • shtypje agrume
 • tas
 • tavë
 • rende