Ëmbëlsirë e thjeshtë për Krishtlindje me kos, mjedra dhe spekula

Ëmbëlsirë e thjeshtë për Krishtlindje me kos

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Pjata e fundit e një menuje Krishtlindjesh është sigurisht një ëmbëlsirë në një gotë! Kjo ëmbëlsirë e Krishtlindjeve me kos dhe speculo përgatitet shpejt dhe e shijshme dhe është kurorëzimi i Krishtlindjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë e thjeshtë për Krishtlindje me kos
Ëmbëlsirë e thjeshtë për Krishtlindje me kos

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Pjata e fundit e një menuje Krishtlindjesh është sigurisht një ëmbëlsirë në një gotë! Kjo ëmbëlsirë e Krishtlindjeve me kos dhe speculo përgatitet shpejt dhe e shijshme dhe është kurorëzimi i Krishtlindjes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Desserts | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 600 g jogurt natyral grek
 • 100 g speculoos
 • 100 g mjedra ose manaferra të tjera, të ngrira
 • 175 g yje kanelle

Udhëzime

 1. Mbushni fundin e gotave me kos.
 2. Përhapeni mjedrat e ngrira mbi kosin.
 3. Pyejini spekulat në copa të vogla dhe vendosini sipër kokrrave.
 4. Embëlsirën e zbukuroni me pak mjedra.
 5. Në frigorifer për 2 orë Lëreni të qëndrojë.
 6. Përpara se ta servirni, ëmbëlsirën e Krishtlindjes e vendosni sipër me një yll kanelle.

Vegla

 • gota ëmbëlsirë
 • lugë