Ëmbëlsirë ëndrrash me mjedër me kifle me çokollatë, kos natyral dhe krem djathi

Ëmbëlsirë ëndrrash me mjedër me kifle me çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Edhe gjatë javës ju mund ta shijoni veten me një ëmbëlsirë të shijshme herë pas here. Kjo ëmbëlsirë e ëndrrave me mjedër është një ëmbëlsirë ideale për të përfunduar një drekë apo darkë. Ëmbëlsirë është shtresuar me kifle me çokollatë të pjekur, mjedra dhe një krem kosi me krem djathi në një gotë dhe shijon thjesht fantastike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë ëndrrash me mjedër me kifle me çokollatë
Ëmbëlsirë ëndrrash me mjedër me kifle me çokollatë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Edhe gjatë javës ju mund ta shijoni veten me një ëmbëlsirë të shijshme herë pas here. Kjo ëmbëlsirë e ëndrrave me mjedër është një ëmbëlsirë ideale për të përfunduar një drekë apo darkë. Ëmbëlsirë është shtresuar me kifle me çokollatë të pjekur, mjedra dhe një krem kosi me krem djathi në një gotë dhe shijon thjesht fantastike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Brumë

 • 125 g gjalpë i zbutur
 • 100 g sheqer pluhur
 • 1 pako sheqer vanilje
 • 125 g kos natyral grek
 • 3 lugë kakao pjekje
 • 2 vezë
 • 4 lugë qumësht
 • 200 g miell
 • 1 lugë pluhur pjekje
 • 1/2 lugë çaji sodë buke

Krem

 • 100 gr gjalpë i zbutur
 • 100 gr sheqer pluhur
 • 200 gr krem djathi
 • 200-300 gr kos natyral
 • 150 gr mjedra, të freskëta

Udhëzime

Përgatitni brumin për kifle

 1. Përzieni gjalpin me sheqerin dhe sheqer vaniljen derisa të bëhet krem.
 2. I përzieni qumështin.
 3. Përzieni vezët dhe vazhdoni të përzieni.
 4. Përzieni kosin natyral. pluhur në qumësht dhe përziejeni brumin.
 5. Miell me pluhur pjekje dhe Përzieni sodën dhe shtoni në brumë.
 6. Shtojeni brumin me pika çokollatë, nëse dëshironi.
 7. Rreshtoni formatin e kifleve me gota letre dhe mbushni me brumin.
 8. Pjekim kiflet me cokollate ne furre te parangrohur ne 180 grade per rreth 25 minuta dhe i leme te ftohet.

Pergatisim kremin

 1. Lerni menjane 100 gr mjedra per dekorim dhe pjesen tjeter e beni pure me dore. blender.
 2. Me mikser përzieni gjalpin në një enë të gjatë derisa të jetë i lehtë dhe kremoz.
 3. Shtoni pluhurin e sheqerit dhe vazhdoni të përzieni.
 4. Djathë të freskët dhe kos të thjeshtë përzieni në një tas.
 5. Përzieni purenë e mjedrës në kremin.
 6. Skripni kokrrën e vaniljes dhe përzieni pulpën në krem.
 7. Përzieni kremin në masën e gjalpit dhe vendoseni në frigorifer për 15 minuta.

Ëmbëlsirë sch ith

 1. Prisni në copa kiflet me çokollatë.
 2. Gatet e ëmbëlsirës shtrojini në mënyrë të alternuar kremin dhe kiflet me çokollatë, përsëritni shtresat.
 3. Ëmbëlsirën e ëndrrave të mjedrës me kifle me çokollatë, zbukurojeni me mjedra të freskëta dhe spërkatje dekorative dhe shërbejeni të ftohtë.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • tavë për kifle
 • kupa letre
 • goza ëmbëlsire
 • thikë
 • lugë