Ëmbëlsirë franceze clafoutis me qershi të freskëta

Ëmbëlsirë franceze clafoutis me qershi të freskëta

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Clafoutis ka shije të lëngshme dhe tepër të shijshme, veçanërisht me qershitë e ëmbla të freskëta. Qoftë si ëmbëlsirë apo si byrek me qershi, clafoutis është një trajtim i shijshëm me kafe ose çaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë franceze clafoutis me qershi të freskëta
Ëmbëlsirë franceze clafoutis me qershi të freskëta

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Clafoutis ka shije të lëngshme dhe tepër të shijshme, veçanërisht me qershitë e ëmbla të freskëta. Qoftë si ëmbëlsirë apo si byrek me qershi, clafoutis është një trajtim i shijshëm me kafe ose çaj.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 400 g qershi, të freskëta
 • 20 g gjalpë, të shkrirë
 • 4 vezë
 • 200 g miell
 • 350 ml qumësht
 • 1 f. Sheqer vanilje, vanilje bourbon
 • sheqer, sipas dëshirës
 • 1 lugë gjelle gjalpë, për lyerje
 • sheqer pluhur, për pluhur

Udhëzime

 1. Përgjysmoni dhe hiqni qershitë me një thikë.
 2. Vezët i ndani në enë të veçanta.
 3. Rrihni të bardhat e vezëve me një mikser dore.
 4. Përdorni një mikser për të rrahur të verdhat, më pas përzieni sheqerin vanilje.
 5. Shtojme sheqer sipas deshires .
 6. I perziejme gjalpin e shkrire.
 7. Hidhme qumeshtin dhe shtojme miellin.
 8. I perziejme mire.
 9. Ne fund palosim te bardhat e vezeve te thekura me nje shpatull.
 10. Lyesim me yndyre nje tavë gjellë me gjalpin e mbetur duke përdorur një furçë kuzhine
 11. Përhapeni qershitë mbi bazën.
 12. Mbush brumin.
 13. Pjekim clafoutis në 180 gradë për rreth 40 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë. sheqer pluhur dhe shijojeni me kafe.

mund të piqet me çdo manaferrë. Në vend të qershive mund të përdorni mjedra, luleshtrydhe ose boronica.

Vegla

 • tas per perzierje
 • mikser dore
 • kruajtëse brumi
 • tavë
 • furçë kuzhine