Ëmbëlsirë Halloween – Mus i imët kungull me krem dhe lëng molle

Ëmbëlsirë Halloween - Mus i imët kungull me krem dhe lëng molle

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 170 minuta

Një recetë e thjeshtë me kunguj të pjekur, krem, xhelatinë dhe lëng molle. Musa me gëzof është ideale si një ëmbëlsirë e Halloween-it dhe sipër tortës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë Halloween - Mus i imët kungull me krem dhe lëng molle
Ëmbëlsirë Halloween - Mus i imët kungull me krem dhe lëng molle

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 170 minuta

Një recetë e thjeshtë me kunguj të pjekur, krem, xhelatinë dhe lëng molle. Musa me gëzof është ideale si një ëmbëlsirë e Halloween-it dhe sipër tortës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 400 g kungull
 • 130 ml lëng molle
 • 250 g krem
 • 3 fletë xhelatinë, ose 5 g xhelatinë pluhur
 • Arrëmyshk i grirë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Preni kungullin ne copa te medha dhe e pjekim ne furre me 180°C per rreth 30-45 minuta derisa te zbutet.
 2. Krijojme kungullin e pjekur ne pure dhe kalojme ne nje site te holle.
 3. Aromatizojme purene e kungullit me arre moskat.
 4. Lëreni kungullin të ftohet.
 5. Luteni 3 gjethe xhelatinë në ujë të ftohtë për 5 minuta.
 6. Më pas shtrydhini lehtë dhe shpërndajeni në lëngun e mollës së ngrohur.
 7. Xhelatinës së tretur shtoni 2-3 lugë pure kungull. .
 8. I trazojmë mirë dhe më pas shtojmë purenë e mbetur Shtojmë.
 9. Rrahim kremin me mikser.
 10. Palosim me kujdes purenë e kungujve duke e trazuar nga lart poshtë.
 11. Me kujdes derdhim muskun e kungullit në gota.
 12. Lëreni ëmbëlsirën e Halloween në frigorifer për 2-3 orë .

Vegla

 • thikë
 • letë pjekje
 • letër pjekje
 • tas
 • blender dore
 • mikser dore
 • tas
 • lugë
 • sitë
 • gota ëmbëlsire