Ëmbëlsirë italiane e Krishtlindjeve Panforte me mjaltë dhe arra

Ëmbëlsirë italiane e Krishtlindjeve Panforte me mjaltë dhe arra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Italiani tradicional i bërë nga arra, fruta të thata, mjaltë dhe erëza ka shije të shijshme dhe hahet jo vetëm në kohën e Krishtlindjeve, por gjatë gjithë vitit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë italiane e Krishtlindjeve Panforte me mjaltë dhe arra
Ëmbëlsirë italiane e Krishtlindjeve Panforte me mjaltë dhe arra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Italiani tradicional i bërë nga arra, fruta të thata, mjaltë dhe erëza ka shije të shijshme dhe hahet jo vetëm në kohën e Krishtlindjeve, por gjatë gjithë vitit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: pjekje | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 100 g bajame
 • 100 g lajthi
 • 2 lugë vaj
 • 160 g miell + për spërkatje
 • 280 g fruta të ëmbëlsuara
 • 1 lugë kanellë
 • 1 lugë koriandër të bluar
 • ¾ lugë karafil të bluar
 • ¾ lugë arrëmyshk i bluar
 • 150 g mjaltë
 • 1 lugë gjelle ujë
 • 125 g sheqer
 • 3-4 lugë sheqer pluhur

Udhëzime

 1. Rreshtoni pjesën e poshtme të tavës me letër furre.
 2. Lyejeni me vaj dhe pluhurosni me miell.
 3. Ngrohni furrën në 180°C.
 4. Pjekni lajthitë dhe bajamet për rreth 7-10 minuta.
 5. Ftojini arrat pak lëreni.
 6. Prisni arrat përafërsisht dhe vendosini në një enë.
 7. Ulni furrën në 150°C.
 8. Prisni imët frutat e ëmbëlsuara.
 9. Sitni miellin dhe përzieni me kanellën, të bluar karafil, koriandër të bluar dhe arrë moskat.
 10. Shtojeni në tasin me arrat dhe përzieni.
 11. Në një tenxhere të vogël, përzieni mjaltin me sheqerin dhe 1 lugë gjelle ujë.
 12. Përziejini në zjarr të ulët derisa sheqeri dhe mjalti të jenë i tretur plotësisht.
 13. Shtoni shurupin në përzierjen e arrave.
 14. Pjekeni në një brumë të lëmuar me duar të pastra.
 15. Hidhni brumin në tepsi. 35-40 minuta.
 16. Nxjerrim nga furra dhe e leme te ftohet ne kallep per 10-15 minuta.
 17. Me kujdes hiqeni nga F zgjidhni formën (mundësisht lirojme nga buza me nje thike te mprehte).
 18. Sitni shume sheqer pluhur ne nje siperfaqe pune.
 19. Kthejeni Panforten ne kete siperfaqe.
 20. Hiqni letren e pjekjes dhe lëreni brumin te ftohet.
 21. Pluhuroni te ftohurin Ëmbëlsirën e Krishtlindjeve Panforte trashë me sheqer pluhur dhe vendoseni në copa të prera.

Vegla

 • tepsi në formë pranvere
 • thikë
 • dërrasë prerëse