Ëmbëlsirë kremoze e Pashkëve me mango, kuark dhe kokos

Ëmbëlsirë kremoze e Pashkëve me mango

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Ëmbëlsira e Pashkëve me mango, kuark dhe kokos ka shije vërtet kremoze. Është një ëmbëlsirë e shpejtë dhe e lehtë që përgatitet shumë mirë për Pashkë. Pureja e mangos ka shije të ëmbël më vete, kështu që ëmbëlsira përdor pak sheqer. E zbukuruar me gishta zonjash dhe disa elemente dekorative – ëmbëlsira bëhet një lepur Pashkësh.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë kremoze e Pashkëve me mango
Ëmbëlsirë kremoze e Pashkëve me mango

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Ëmbëlsira e Pashkëve me mango, kuark dhe kokos ka shije vërtet kremoze. Është një ëmbëlsirë e shpejtë dhe e lehtë që përgatitet shumë mirë për Pashkë. Pureja e mangos ka shije të ëmbël më vete, kështu që ëmbëlsira përdor pak sheqer. E zbukuruar me gishta zonjash dhe disa elemente dekorative – ëmbëlsira bëhet një lepur Pashkësh.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pashkë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 300 g quark
 • 150 g qumësht kokosi
 • 3 lugë kokosi i grirë
 • 2-4 lugë shurup agave, në varësi të shijes
 • 1 mango, i pjekur, në copa
 • 1 shtrydhje lëng limoni
 • 2 ladyfingers
 • 2 pale sy sheqeri, per topping
 • 2 zemra karamele, per topping

nbsp;

Udhëzime

 1. Pure copat e mangos i grijmë imët me një blender dore.
 2. Purenë e mangos e derdhim në dy gota.
 3. Kuarkin e vendosim në një tas me qumështin e kokosit.
 4. Përziejmë kokosin e grirë, lëngun e limonit dhe shurupin e agave.
 5. Duke përdorur një kamxhik, përzieni gjithçka derisa të përzihet qetë.
 6. Përhapeni kremin e kokosit në shtresën e mangos.
 7. Kini ladyfingers dhe ngjitini në krem për të bërë veshë lepurushi.
 8. Zbukuroni sytë dhe hundën e lepurushit dhe shërbejeni ëmbëlsirën në Pashkë.

Vegla

 • Mblender dore
 • Gatet e embelsires
 • Luge
 • Tasi
 • Thisk