Ëmbëlsirë kungull me biskota me çokollatë dhe marshmallow për Halloween

Ëmbëlsirë kungull me biskota me çokollatë dhe marshmallow për Halloween

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Një ëmbëlsirë e shijshme e shtresuar me krem të ëmbël kungull i bërë nga gjizë, bollgur dhe biskota me çokollatë. Sytë e bërë nga marshmallow dhe kokrra çokollate duken tepër të lezetshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë kungull me biskota me çokollatë dhe marshmallow për Halloween
Ëmbëlsirë kungull me biskota me çokollatë dhe marshmallow për Halloween

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Një ëmbëlsirë e shijshme e shtresuar me krem të ëmbël kungull i bërë nga gjizë, bollgur dhe biskota me çokollatë. Sytë e bërë nga marshmallow dhe kokrra çokollate duken tepër të lezetshëm.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 500 g kungull
 • 100 ml ujë
 • 5 lugë bollgur, bollgur gruri të fortë
 • ½ portokall
 • ½ lugë çaji kanellë
 • 75 g sheqer
 • 250 g quark
 • 8 biskota me çokollatë
 • 8 marshmallows të mëdha
 • 8 kokrra çokollatë kafe

Udhëzime

 1. Preni kungullin ne copa dhe e ziejme ne uje per 10-15 minuta.
 2. Pure kungullin me blender dore.
 3. E grini lekuren e portokallit dhe e shtrydhni lengun.
 4. I perzieni bollgurin dhe sillni te gjitha. deri në zierje.
 5. Lëkura e portokallit, shtoni kanellën dhe sheqerin.
 6. Hiqni tenxheren nga zjarri dhe shtoni lëngun e portokallit.
 7. Lëreni masën e kungujve të ftohet dhe përzieni në kuark.
 8. Vendosni biskotat me çokollatë në një qese ngrirje dhe crumble.
 9. Shtroni ëmbëlsirën duke filluar me kremin e kungullit, pasuar nga biskotat e thërrmuara dhe sipër shtresës përsëri me krem kungull.
 10. Ëmbëlsirën e Halloween-it mund ta mbushni sipër me marshmallow dhe kokrra çokollatë për sytë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tenxhere
 • lugë përzierje
 • blender dore
 • goza ëmbëlsire
 • rende
 • shtypje agrume