Ëmbëlsirë me çokollatë me avokado dhe qumësht kokosi

Ëmbëlsirë me çokollatë me avokado dhe qumësht kokosi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një ëmbëlsirë e pazakontë, e shëndetshme me avokado që merr ngjyrën e saj çokollatë nga kakaoja. I rafinuar mrekullisht me qumësht kokosi dhe i ëmbëlsuar me mjaltë, pudingu me çokollatë ka shije çuditërisht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë me çokollatë me avokado dhe qumësht kokosi
Ëmbëlsirë me çokollatë me avokado dhe qumësht kokosi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një ëmbëlsirë e pazakontë, e shëndetshme me avokado që merr ngjyrën e saj çokollatë nga kakaoja. I rafinuar mrekullisht me qumësht kokosi dhe i ëmbëlsuar me mjaltë, pudingu me çokollatë ka shije çuditërisht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 3 avokado
 • tul vanilje, një lugë vanilje
 • 6 lugë qumësht kokosi
 • 3 lugë kakao pluhur, p.sh. kakao për pjekje
 • 3 lugë mjaltë

Udhëzime

 1. Kini avokadot dhe hiqni ato.
 2. Vendosni mishin e avokados në një tas me qumësht kokosi, kakao, mjaltë dhe farat e vaniljes.
 3. Përziejini gjithçka me një blender dore derisa të bëhet krem.
 4. Hidhni pudingun me çokollatë në gota.
 5. Spërkateni me fëstëkët e grirë
 6. Zbukuroni me një gjethe nenexhiku.
 7. Ftojeni pudingun me çokollatë me avokado në frigorifer për rreth 1 orë.

Shurup agave ose banane e pjekur mund të përdoret për të ëmbëlsuar ëmbëlsirën me çokollatë. Nëse ju pëlqen pak arra, mos ngurroni të përzieni me arra të pjekura. Qumështi i kokosit mund të zëvendësohet me qumësht bajame, soje ose qumësht lope!

Vegla

 • tas perzierje
 • blender
 • luge
 • goza