Ëmbëlsirë me kumbulla të karamelizuara me kanellë dhe akullore

8 persona | 15 minuta

vendosim në shurup të nxehtë mbi një lugë akullore ose me krem pana dhe ëmbëlsira perfekte e verës është gati brenda pak kohësh. Kumbullat ende të ngrohta të karamelizuara kanë shije të shijshme në akullin e ftohtë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Ëmbëlsirë me kumbulla të karamelizuara me kanellë dhe akullore
Ëmbëlsirë me kumbulla të karamelizuara me kanellë dhe akullore

8 persona | 15 minuta

vendosim në shurup të nxehtë mbi një lugë akullore ose me krem pana dhe ëmbëlsira perfekte e verës është gati brenda pak kohësh. Kumbullat ende të ngrohta të karamelizuara kanë shije të shijshme në akullin e ftohtë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 kg kumbulla
 • 4 lugë gjelle gjalpë
 • 4 lugë sheqer kaf
 • ½ lugë kanellë
 • 1 lugë mjaltë

Udhëzime

 1. Krijoni kumbullat përgjysmë dhe fshijini ato.
 2. Takojeni gjalpin në një tigan.
 3. Gjalpit shtoni sheqerin, kanellën dhe mjaltin.
 4. Karamelizoni përzierjen.
 5. I përzieni kumbullat dhe i ziejini për 5 minuta.
 6. Shërbejini kumbullat e karamelizuara me një lugë akullore.

Vegla

 • pan
 • lugë përzierje