Ëmbëlsirë me shtresa me bukë thekre, mascarpone dhe boronicë

Ëmbëlsirë me shtresa me bukë thekre

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 17 minuta

Shija e pasur dhe aroma e bukës së thekrës harmonizohet në mënyrë të papritur në mënyrë të mrekullueshme me kremin delikat mascarpone dhe kokrrat e tortës. E ëmbël mesatarisht është e lehtë dhe e ajrosur dhe është gati në asnjë kohë. Kjo recetë padyshim ia vlen të provohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë me shtresa me bukë thekre
Ëmbëlsirë me shtresa me bukë thekre

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 17 minuta

Shija e pasur dhe aroma e bukës së thekrës harmonizohet në mënyrë të papritur në mënyrë të mrekullueshme me kremin delikat mascarpone dhe kokrrat e tortës. E ëmbël mesatarisht është e lehtë dhe e ajrosur dhe është gati në asnjë kohë. Kjo recetë padyshim ia vlen të provohet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë, pjekje | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta letoneze

Përbërës

 • 6-8 feta bukë thekre
 • 6 lugë gjelle sheqer
 • 1 lugë kanellë të bluar
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 220 g mascarpone, ose krem quark
 • 4 lugë krem
 • 120 g boronicë
 • çokollatë, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Përdorni një thikë për të prerë koren nga buka e thekrës.
 2. Me një mikser, grijeni bukën në thërrime të imta.
 3. Përzieni thërrimet me 2 lugë sheqer, kanellën dhe gjysmën e ekstraktit të vaniljes.
 4. Në një tigan që nuk ngjit, përziejmë masën e pjekim për 2 deri në 3 minuta duke e përzier vazhdimisht.
 5. Lëmë masën e bukës të ftohet më pas.
 6. Me mikser përziejmë mascarponen me kremin, 2 lugë sheqer dhe pjesën e mbetur. vanilje derisa të jetë e njëtrajtshme.
 7. Përzieni boronicat me sheqerin e mbetur në një tas.
 8. Tërrmoni manaferrat në një blender.
 9. Shtroni thërrimet, kremin dhe manaferrat në një gotë ose enë. për shije.

Në vend të manave të freskëta, reçeli jo shumë i ëmbël mund të përdoret për ëmbëlsirë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • përzierës për qëndrim
 • tas
 • tavë
 • blender
 • goza ëmbëlsire