Ëmbëlsirë me shtresa me gjysmëhënës vanilje, mollë dhe krem kuark për Krishtlindje

Ëmbëlsirë me shtresa me gjysmëhënës vanilje

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Pas një vakti festiv, një përfundim i ëmbël është i domosdoshëm. Kjo ëmbëlsirë me shtresa të imta me gjysmëhënës vanilje, kuark dhe mollë është e shijshme dhe e thjeshtë dhe kombinon shijet më të shijshme të dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë me shtresa me gjysmëhënës vanilje
Ëmbëlsirë me shtresa me gjysmëhënës vanilje

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Pas një vakti festiv, një përfundim i ëmbël është i domosdoshëm. Kjo ëmbëlsirë me shtresa të imta me gjysmëhënës vanilje, kuark dhe mollë është e shijshme dhe e thjeshtë dhe kombinon shijet më të shijshme të dimrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 mollë, të qëruara dhe të prera në kubikë, përafërsisht 130 g
 • ½ lugë çaji kanellë
 • 1 lugë gjelle sheqer kaf
 • 1 lugë gjelle lëng limoni
 • 200 g quark
 • 100 g kos grek
 • 2 lugë sheqer vanilje
 • 100 -120 g gjysmëhënës vanilje

Udhëzime

 1. Mollët i ziejmë në avull në një tenxhere me kanellë, sheqer dhe lëng limoni për disa minuta.
 2. Lërini të ftohen.
 3. 4 Lërini mënjanë gjysmëhënës së vaniljes për zbukurim dhe pjesën tjetër grijeni përafërsisht me thikë.
 4. Vendosni ne fund vendosim nje shtrese kruasane vanilje ne gota embelsire.
 5. Trazisim kuarkun, kosin grek dhe sheqer vaniljen ne nje ene derisa te behet nje mase e njetrajtshme.
 6. Më pas spërkateni mbi një shtresë kruasane vanilje.
 7. Përfundoni me kuarkun dhe zbukurojeni me gjysmëhënës vanilje.
 8. Embëlsirën e shtresuar e dekoroni me spërkatje sheqeri dhe shijoni Krishtlindjet.

Nëse ju pëlqen më e ëmbël, mund ta rregulloni sasinë e sheqerit të vaniljes sipas dëshirës.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë
 • tas
 • përzierës dore
 • gota ëmbëlsire
 • thikë