Ëmbëlsirë me shtresa të lehta me mascarpone, pjeshkë dhe mjedra

Ëmbëlsirë me shtresa të lehta me mascarpone

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Shtresat e kremit mascarpone, reçelit të pjeshkës dhe mjedrës së freskët mund të kombinohen mrekullisht. Kjo është super e shijshme, e lehtë dhe freskuese.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë me shtresa të lehta me mascarpone
Ëmbëlsirë me shtresa të lehta me mascarpone

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 15 minuta

Shtresat e kremit mascarpone, reçelit të pjeshkës dhe mjedrës së freskët mund të kombinohen mrekullisht. Kjo është super e shijshme, e lehtë dhe freskuese.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 140 g mascarpone
 • 200 g kos grek
 • 3 lugë sheqer pluhur
 • 300 ml krem pana
 • 300 g reçel pjeshke
 • 3 pjeshkë
 • 150 g mjedër

Udhëzime

 1. Përzieni mascarpone-n, kosin dhe sheqerin pluhur në një enë.
 2. Në një enë të veçantë, rrihni kremin derisa të jetë i fortë. .
 3. Pjeshkët i presim në copa të vogla .
 4. Pjeshkët shtrojmë mbi reçel dhe ëmbëlsirën e mbulojmë me krem mascarpone.
 5. Përsëritim shtresat dhe sipër ëmbëlsirës së shtresuar me mjedër.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • goza për përzierje
 • spatula
 • gota ëmbëlsire