Ëmbëlsirë me shtresa të lehta me mjedra, topa kuarku dhe krem mascarpone

Ëmbëlsirë me shtresa të lehta me mjedra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kjo është e shpejtë për t’u bërë dhe absolutisht e shijshme. Mjedrat i japin ëmbëlsirës freskinë frutore me një aciditet të këndshëm. Topat e kuarkut plotësojnë në mënyrë të përkryer kremin e lehtë të bërë nga mascarpone, kosi dhe kuarku me një nuancë karamel.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë me shtresa të lehta me mjedra
Ëmbëlsirë me shtresa të lehta me mjedra

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Kjo është e shpejtë për t’u bërë dhe absolutisht e shijshme. Mjedrat i japin ëmbëlsirës freskinë frutore me një aciditet të këndshëm. Topat e kuarkut plotësojnë në mënyrë të përkryer kremin e lehtë të bërë nga mascarpone, kosi dhe kuarku me një nuancë karamel.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 300 g quark
 • 200 g mascarpone
 • 400 g kos
 • 100 g karamel
 • 1 lugë lëvore limoni, e grirë
 • 200 g mjedra, manaferra të ngrira
 • 336 g topa kuarku, të ngrira thellë
 • 20 g çokollatë e grirë

Udhëzime

 1. Vendosni kuarkun, maskarponen dhe kosin në një tas.
 2. Shtoni karamelin dhe lëvozhgën e limonit.
 3. Përziejini derisa të bëhet një masë homogjene.
 4. Vendosni topat e ngrirë të kuarkut në fund të një tasi ëmbëlsire.
 5. Spërkatni disa nga mjedra te ngrira ndermjet .
 6. Mbulojeni me kremin mascarpone.
 7. Mjetet e mbetura i shtroni kremin.
 8. Sperkateni me cokollate te grire.
 9. Embelsira me shtrese eshte gati per tu servirur pas rreth 3 oresh.

Vegla

 • tas
 • përzierës dore
 • lugë
 • tas ëmbëlsire qelqi