Ëmbëlsirë për sytë Panna Cotta me qumësht kokosi për Halloween

Ëmbëlsirë për sytë Panna Cotta me qumësht kokosi për Halloween

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 330 minuta

Pana cotta delikate gatuhet me qumësht kokosi dhe agar-agar. Ëmbëlsirë Panna cotta shërbehet si një sy në salcën e luleshtrydheve me një fetë kivi dhe copëza çokollate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë për sytë Panna Cotta me qumësht kokosi për Halloween
Ëmbëlsirë për sytë Panna Cotta me qumësht kokosi për Halloween

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 330 minuta

Pana cotta delikate gatuhet me qumësht kokosi dhe agar-agar. Ëmbëlsirë Panna cotta shërbehet si një sy në salcën e luleshtrydheve me një fetë kivi dhe copëza çokollate.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Desserts | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

Pana cotta

 • ½ fruta kivi
 • 480 ml qumësht kokosi
 • 3 lugë sheqer
 • 1 majë kripë
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 2 lugë gjelle agar-agar
 • 1 lugë gjelle ujë
 • Fasulet çokollatë, për të dekoruar

Salcë

 • 70 g luleshtrydhe
 • 100 g sheqer

Udhëzime

 1. Përzieni qumështin me sheqerin, kripën dhe ekstraktin e vaniljes në një tenxhere.
 2. Lëreni të vlojë dhe ziejini në zjarr mesatar për 5 minuta, duke e përzier vazhdimisht.
 3. Shkrini agar-agarin në ujë.
 4. Hidhni agarin masë në qumësht dhe ziejë në zjarr mesatar për 2-3 minuta duke e përzier gjatë gjithë kohës.
 5. Hiqeni tenxheren nga zjarri, lëreni të qëndrojë për 2-3 minuta dhe hidheni në tasat e ëmbëlsirave.
 6. Lëreni panën në në frigorifer për 4-5 orë.
 7. The Pritini luleshtrydhet në copa të vogla dhe vendosini në një tenxhere me sheqer.
 8. I ziejini në zjarr të ulët për 8-10 minuta, duke i përzier vazhdimisht dhe duke shtypur copat e luleshtrydheve. Lëreni salcën e përfunduar të ftohet pak dhe më pas kullojeni.
 9. Hidhni salcën në një pjatë, hidhni panën mbi të.
 10. Preni kivin në feta dhe vendoseni njërën sipër ëmbëlsirës.
 11. Siperoni panën me kokrra çokollatë dhe shërbejeni si ëmbëlsirë për Halloween.

Në vend të salcës mund të përdoret reçel ose shurup.

Vegla

 • trashë
 • tas
 • pjatë
 • tenxhere
 • sitë