Ëmbëlsirë pufkë krem me mjedra, Oreo dhe krem kos

Ëmbëlsirë pufkë krem me mjedra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një krem i lehtë me kos, kuark dhe krem fraîche shtrihet mbi pufkat e kremit me gëzof dhe biskotat Oreo me çokollatë. Mjedrat me fruta dhe çokollata e grirë i japin ëmbëlsirës ngjyrën e fundit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë pufkë krem me mjedra
Ëmbëlsirë pufkë krem me mjedra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 70 minuta

Një krem i lehtë me kos, kuark dhe krem fraîche shtrihet mbi pufkat e kremit me gëzof dhe biskotat Oreo me çokollatë. Mjedrat me fruta dhe çokollata e grirë i japin ëmbëlsirës ngjyrën e fundit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 250 g profiterolë, të ngrira
 • 220 g quark me pak yndyrë
 • 200 g krem fraîche
 • 350 g kos
 • 16 g sheqer vanilje
 • 40 g sheqer
 • 40 g biskota Oreo
 • 50-60 g mjedër , te ngrira
 • 1-2 luge gjelle cokollate te grire

Udhëzime

 1. Vendosni pufkat e kremit në fund të një pjate ëmbëlsire.
 2. Shpërndani biskotat Oreo midis pastave choux.
 3. Hidhni kosin, gjizën dhe kremin në një enë.
 4. Shtoni sheqerin dhe sheqerin vanilje.
 5. Të gjitha së bashku, duke përdorur një kamxhik përzieni kremin në një krem të njëtrajtshëm.
 6. Përhapeni kremin mbi pufkat e kremit dhe biskotat Oreo.
 7. Embelsire sipër me mjedra të ngrira.
 8. Spërkateni me çokollatë të grirë.
 9. Lëreni kremin Ëmbëlsirë e fryrë në frigorifer për rreth 1 orë para ngrënies.

Vegla

 • kallëp për ëmbëlsirë
 • tas
 • rrahje
 • lugë