Ëmbëlsirë tiramisu me mascarpone, luleshtrydhe dhe ladyfingers

Ëmbëlsirë tiramisu me mascarpone

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Tiramisu me luleshtrydhe është një ëmbëlsirë e mrekullueshme e sezonit të luleshtrydheve! Tiramisu me luleshtrydhe përgatitet me një krem të shijshëm mascarpone, luleshtrydhe të freskëta dhe gishta – askush nuk mund t’i rezistojë kësaj ëmbëlsirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë tiramisu me mascarpone
Ëmbëlsirë tiramisu me mascarpone

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Tiramisu me luleshtrydhe është një ëmbëlsirë e mrekullueshme e sezonit të luleshtrydheve! Tiramisu me luleshtrydhe përgatitet me një krem të shijshëm mascarpone, luleshtrydhe të freskëta dhe gishta – askush nuk mund t’i rezistojë kësaj ëmbëlsirë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta italiane

Përbërës

 • 500 g përzierje quark-kos, me 0,2% yndyrë
 • 250 g mascarpone
 • 400 g krem pana, të ftohtë
 • 300 g kos natyral, 3,5% yndyrë
 • 400 ml lëng portokalli
 • 500 g luleshtrydhe, të freskëta
 • 100 g boronica, sipas shijes
 • 400 g ladyfingers, 1 pako
 • 70 g sheqer
 • 3-4 lugë lëng limoni, 1/2 limon
 • kakao pluhur, për servirje

Udhëzime

 1. Rrahim ajken e ftohte deri sa te forcohet.
 2. Përziejini së bashku kosin kuark, mascarpone, kosin natyral, sheqerin dhe lëngun e limonit.
 3. Palosni kremin e rrahur.
 4. Pastroni dhe grini luleshtrydhet.
 5. Prisni disa për së gjati dhe përdoreni për zbukurim Lëreni mënjanë.
 6. Vendosni një shtresë zonjash në një tas ëmbëlsirë të thellë.
 7. Spërkatni ladyfingers me lëng portokalli.
 8. Përhapeni kremin kuark në mënyrë të barabartë mbi ladyfingers.
 9. Shpërndani luleshtrydhet mbi krem.
 10. Rreshtoni edhe nje shtrese me ladyfingers.
 11. Siguroni me leng portokalli.
 12. Përhapni kremin kuark mbi ladyfingers.
 13. Ftojeni tiramisu me luleshtrydhe për të paktën 3 orë.
 14. Pudrosni tiramisunë me pluhur kakao përpara se ta shërbeni.
 15. Dekoroni me luleshtrydhet dekorative.

Tiramisu me luleshtrydhe mund të bëhet me ekspres dhe amaretto nëse fëmijët nuk hanë! Kremi për tiramisu mund të rafinohet me kokos të grirë!

Vegla

 • Përzierës dore
 • Tasë
 • Tasi i cekët i ëmbëlsirave të mëdha
 • Spatula
 • Thikë
 • Lugë