Ëmbëlsirë vjeshte kungull me kuark bajamesh dhe arra të karamelizuara

Ëmbëlsirë vjeshte kungull me kuark bajamesh dhe arra të karamelizuara

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Pure kungulli kremoz mbi një kuark bajamesh me gëzof dhe sipër me arra të karamelizuara. E shëndetshme, e shijshme dhe një kombinim i shkëlqyer për një vjeshtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëmbëlsirë vjeshte kungull me kuark bajamesh dhe arra të karamelizuara
Ëmbëlsirë vjeshte kungull me kuark bajamesh dhe arra të karamelizuara

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Pure kungulli kremoz mbi një kuark bajamesh me gëzof dhe sipër me arra të karamelizuara. E shëndetshme, e shijshme dhe një kombinim i shkëlqyer për një vjeshtë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Receta me video, Ëmbëlsirë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Pure kungull

 • 350g kungull
 • 6 lugë gjelle lëng portokalli
 • 1 lugë kanellë
 • 6-8 lugë gjelle lëng karrote

Arra të karamelizuara

 • 80g pecans
 • 1 lugë gjelle shurup panje
 • 1 majë kanellë

kuark bajamesh

 • 250g quark
 • 100 ml qumësht bajame
 • 1 lugë gjelle shurup panje

Udhëzime

Pure kungulli

 1. Gjysmën e kungullit dhe hiqni farat.
 2. Prejeni kungullin ne copa te medha.
 3. Shtrojeni ne tepsi dhe piqeni per 20 minuta ne 180 grade.
 4. Lëreni kungullin te ftohet pak.
 5. Vendosni copat e kungullit në një tas të gjatë Shtoni në enë.
 6. Shtoni lëngun e portokallit dhe kanellën dhe përziejini me një blender. thikë.
 7. Tast e lehtë në një tigan.
 8. Shtoni shurupin e panjeve dhe rregulloni me kanellë.
 9. Lërini arrat e karamelizuara të ftohen.

Gjiza bajame

 1. Në një enë përzieni gjizën së bashku me qumështin e bajameve dhe shurupin e panjës me rrahje.

Shtrojme embelsire

 1. Duke filluar me gjizen e bajameve e me pas me pure kungulli.
 2. Ne fund shtojme arrat e karamelizuara siper dhe embelsira e vjeshtes eshte gati!

Vegla

 • tas
 • thikë
 • takëm
 • blender dore
 • hisk
 • pan
 • spatula druri
 • kavanoza