Empanadas – dumplings pikante me mish dhe perime

Empanadas - dumplings pikante me mish dhe perime

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 125 minuta

Këto petë të vogla të bëra nga pasta me kore të shkurtra krokante janë shumë të njohura në Amerikën Latine. Ka shumë ndryshime në empanadat. Në këtë recetë, empanadat përgatiten me mish viçi të bluar, patate dhe perime. Petat shërbehen më së miri me salsa të nxehtë, chimichurri dhe salca të ngjashme të nxehta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Empanadas - dumplings pikante me mish dhe perime
Empanadas - dumplings pikante me mish dhe perime

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 125 minuta

Këto petë të vogla të bëra nga pasta me kore të shkurtra krokante janë shumë të njohura në Amerikën Latine. Ka shumë ndryshime në empanadat. Në këtë recetë, empanadat përgatiten me mish viçi të bluar, patate dhe perime. Petat shërbehen më së miri me salsa të nxehtë, chimichurri dhe salca të ngjashme të nxehta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 300 g miell
 • kripë, sipas shijes
 • 120 g gjalpë
 • 2 vezë
 • 80 ml ujë + 1 lugë gjelle
 • 1-2 patate
 • mish i grirë, sipas shijes
 • ½ qepë
 • 1 karotë, i vogël
 • 1 kërcell selino
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • ½ lugë gjelle spec djegës të thatë
 • ½ lugë çaji kanellë
 • 1 lugë qimnon
 • piper i zi, sipas shijes
 • 180 ml lëng viçi
 • 70 gr jeshile bizele të ngrira

Udhëzime

 1. Sitni miellin dhe përzieni me ½ lugë çaji kripë.
 2. Prejeni gjalpin e ftohtë në kubikë të vegjël.
 3. Rrihni një vezë në një tas me një pirun.
 4. Lëreni miellin me gjalpin.
 5. Shtoni vezën dhe 80 ml ujë akull
 6. Zverdhojeni të gjithë në një brumë të butë dhe të lëmuar.
 7. Më pas rrotulloni në një top, mbulojeni me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për 30-40 minuta.
 8. Ndërkohë qëroni perimet.
 9. Patatet i grijmë në kubikë të vegjël dhe i kaurdisim në ujë të vluar për 3-4 minuta derisa të zbuten.
 10. Hiqeni tenxheren nga zjarri, kullojini perimet në një kullesë.
 11. Pritni imët qepën, karrotën dhe selinon.
 12. Prisni hudhrën.
 13. Ngrohni vajin e ullirit në një tigan.
 14. Shtoni qepët, karotat, selinon dhe mishin e grirë. erëza, kripë dhe lëng mishi.
 15. Përziejini dhe ziejini 1-2 minuta lëreni.
 16. I përzieni bizelet dhe skuqni mbushjen edhe për 5-6 minuta të tjera, b. derisa lëngu të ketë avulluar plotësisht.
 17. Nxehni furrën në 190°C.
 18. Vendosni një tepsi me letër pjekjeje.
 19. Rrahim vezën dhe 1 lugë ujë me pirun.
 20. Brumin e ndajmë në 10-12 pjesë të barabarta.
 21. Çdo pjesë hapet në një petë të hollë të rrumbullakët.
 22. Afërsisht. Në gjysmën e brumit vendosim 2-3 lugë gjelle nga mbushja e ftohur.
 23. Të grijmë skajet e brumit me vezën.
 24. Palosim brumin në gjysmë dhe shtypim skajet së bashku me një pirun.
 25. Vendosim petat në një tepsi, me furçën me vezën e mbetur.
 26. Më pas piqini empanadat në furrë për rreth 35-40 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 27. Hiqni empanadat nga furra dhe shërbejini menjëherë.

Vegla

 • pemë
 • tepsi
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • sitë
 • tas
 • pirun
 • film ngjitës
 • peeler
 • tepsi
 • fletë pjekje
 • lugë gjelle