Ëndërr mjedër e lehtë me krem pana, beze dhe kokos të grirë

Ëndërr mjedër e lehtë me krem pana

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Raspberry Dream është një ëmbëlsirë tepër e shijshme me krem kremoz dhe krem kos grek. Ëmbëlsira merr notën e saj ekzotike me shije frutash nga mjedrat dhe thekonet e kokosit. Pikat e ëmbla të bezes, kremi dhe kokrrat e tharta plotësojnë njëra-tjetrën në mënyrë të përkryer në këtë ëmbëlsirë me mjedër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Ëndërr mjedër e lehtë me krem pana
Ëndërr mjedër e lehtë me krem pana

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Raspberry Dream është një ëmbëlsirë tepër e shijshme me krem kremoz dhe krem kos grek. Ëmbëlsira merr notën e saj ekzotike me shije frutash nga mjedrat dhe thekonet e kokosit. Pikat e ëmbla të bezes, kremi dhe kokrrat e tharta plotësojnë njëra-tjetrën në mënyrë të përkryer në këtë ëmbëlsirë me mjedër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 100 g mjedra, të ngrira
 • 200-250 ml krem, i ftohtë
 • 300 g kos grek
 • xylitol, sipas shijes
 • 2 lugë kokos të grirë
 • 25-30 gr beze, për zbukurim
 • 200 g mjedër , i freskët

Udhëzime

 1. E rrahim kremin e ftohte ne nje ene me mikser dore.
 2. Hogurtin e hedhim ne nje ene qelqi dhe e embelsojme me ksilitol sipas shijes.
 3. Shtoni thekonet e kokosit dhe perziejme mire.
 4. Shtoni kremin e dendur ne nje ene qelqi. kosin dhe përziejeni me kujdes me një Palosje në shpatull.
 5. Pastroni mjedrat e ngrira me një blender dore, duke shtuar pak nga kremi nëse është e nevojshme.
 6. Shtoni purenë e mjedrës në krem dhe përzieni.
 7. Shtroni ëmbëlsirën: Vendosni copa beze copa-copa ne fund te gotave te embelsires.
 8. Siper Shperndani mjedra te fresketa.
 9. Mbulojeni me krem.
 10. Siperoni embelsire enderrave me mjedra me beze dhe mjedra te fresketa dhe shijojeni menjehere.

Vegla

 • Përzierëse dore
 • Beaker
 • Enë qelqi
 • Syza ëmbëlsire
 • Mblender dore