Espresso Egg Coffee – Kafe e fortë me shkumë të ëmbël veze

Espresso Egg Coffee - Kafe e fortë me shkumë të ëmbël veze

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 17 minuta

Kjo kafe e pazakontë me vezë me shkumë të ëmbël veze e bërë nga qumështi i kondensuar i ëmbëlsuar dhe të verdhat e vezëve është shumë popullor në Vietnam. Dashamirët e kafesë duhet ta provojnë patjetër këtë specialitet kafeje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Espresso Egg Coffee - Kafe e fortë me shkumë të ëmbël veze
Espresso Egg Coffee - Kafe e fortë me shkumë të ëmbël veze

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 17 minuta

Kjo kafe e pazakontë me vezë me shkumë të ëmbël veze e bërë nga qumështi i kondensuar i ëmbëlsuar dhe të verdhat e vezëve është shumë popullor në Vietnam. Dashamirët e kafesë duhet ta provojnë patjetër këtë specialitet kafeje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Pije joalkoolike, Pije te nxehta | Kuzhina: Receta vietnameze

Përbërës

 • 2 të verdha veze
 • 150 g qumësht i kondensuar i ëmbëlsuar
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 60 g kafe të bluar
 • 1 L ujë
 • Pluhur kakao, sipas shijes

Udhëzime

 1. Përzieni të verdhat e vezëve me qumështin e kondensuar dhe ekstraktin e vaniljes në një tas.
 2. Rriheni masën me mikser në temperaturë të lartë për 10 minuta derisa të bëhet kremoze.
 3. Skrijeni kafen dhe hidheni në gota. luge gjelle krem persiper.
 4. Pluhur kakao E sperkasim siper.
 5. Serbejeni kafen me veze menjehere.

Vegla

 • tas
 • blender
 • kavanoza
 • lugë gjelle